Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wyłudzenia VAT. Działania służb między innymi na Śląsku

Autor: w dniu 2022-12-06

Firmy z różnych rejonów kraju, w tym województwa śląskiego, zamieszane w "karuzelę VAT-owską".  W sprawie zatrzymano kilkadziesiąt osób. 

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (MUCS) i Delegatury w Krakowie CBA zatrzymali, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, kolejne kilkadziesiąt osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia VAT. Przeszukań dokonano w 90 mieszkaniach, między innymi na terenie województwa śląskiego.

Wyłudzenia VAT na szeroką skalę

Ponad dwustu funkcjonariuszy brało udział w akcji, w której zatrzymano 45 podejrzanych. Zabezpieczono ich majątek o wartości 4,7 mln zł oraz objęto poręczeniami majątkowymi w wysokości ponad 1 mln zł i dozorem Policji. Decyzją sądu tymczasowo aresztowano 5 osób, ale w planach są kolejne zatrzymania.

600 firm i "puste faktury" na miliard złotych

Grupa przestępcza tworzyła sieć firm od 2012 roku. W procederze uczestniczyło ok. 600 podmiotów. Nierzetelne i poświadczające nieprawdę faktury VAT dokumentowały fikcyjne transakcje zakupu oraz sprzedaży towarów i usług w branży transportowej, budowlanej i IT. Wartość wystawionych "pustych" faktur VAT przekracza miliard złotych. Firmy zaangażowane w przestępstwo prowadziły działalność gospodarczą na terenie całego kraju. Większość z nich jest z Mazowsza.

Zatrzymano blisko 150 0sób

Do tej pory zatrzymano 148 osób, zarzuty przedstawiono 169 podejrzanym. Zabezpieczono majątek pochodzący z przestępstw na blisko 23 miliony złotych. 14 osób tymczasowo aresztowano. Wszyscy zatrzymani są podejrzani o oszustwa podatkowe i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami.

618 nowych kontroli

Równolegle do prowadzonego śledztwa, funkcjonariusze i pracownicy MUCS kontrolują, jak informują służby, kolejnych nierzetelnych podatników. Dzięki wykorzystaniu Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej STIR zablokowano blisko 3,5 mln zł na rachunkach bankowych 18 spółek. Do tej pory odzyskano dla budżetu państwa ponad 50 milionów złotych.

Źródło: KAS