Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wyłudzili kilka milionów podatku VAT. Sprawą zajęli się śledczy

Autor: w dniu 2023-02-07

Faktury na kwotę co najmniej 40 milionów złotych w czasie 1,5 roku działalności i wyłudzanie podatku VAT. Zatrzymano 6 osób. Sprawą karuzeli podatkowej zajmują się służby. 

Osoby zamieszane w nielegalny proceder związany z obrotem olejem rzepakowym działały w latach 2014-2015 na terenie całego kraju. Wystawiały faktury VAT z tytułu fikcyjnego wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem rzepakowym.

Wyłudzili kilka milionów nienależnego podatku VAT

Działanie sprawców polegało na wystawianiu faktur, dokumentujących fikcyjny obrót towarem, a następnie wprowadzaniu ich do dokumentów księgowych prowadzonych firm. Na tej podstawie rozliczali je oni w składanych deklaracjach skarbowych, w celu uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru do kontrolowanych podmiotów w Czechach i na Słowacji. W ciągu około 1,5 roku swojej działalności, sprawcy wystawili fikcyjne faktury na kwotę co najmniej 40 milionów złotych doprowadzając, bądź usiłując doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie przynajmniej 6,5 miliona złotych.

Jakie zarzuty postawiono?

Sprawcom zarzucono dodatkowo przestępstwo prania brudnych pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych kontrahentów uczestniczących w przestępczej "karuzeli". Śledczy zebrali materiał dowodowy, pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Sosnowcu do Sądu Okręgowego w Sosnowcu aktu oskarżenia wobec 6 podejrzanych w wieku od 33 do 52 lat. Dwie osoby mają orzeczony policyjny dozór i zakaz opuszczania kraju. Na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody, zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości 580 tysięcy złotych.

Źródło: Śląska Policja


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.