Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wystartował konkurs na „Najpiękniejszy katowicki balkon 2023”

Autor: w dniu 2023-07-11

Mieszkańcy Katowic mogą pochwalić się swoimi ukwieconymi balkonami. Ruszył konkurs organizowany przez katowicki magistrat.

Ukwiecony balkon może być namiastką ogrodu, miejscem relaksu i wypoczynku, a także przyjaznym zakątkiem dla pożytecznych owadów. By zachęcić mieszkańców do zazieleniania własnych balkonów Katowice po raz trzeci organizują konkurs na "Najpiękniejszy katowicki balkon".

– Zachęcam mieszkańców naszego miasta do udziału w kolejnej, trzeciej już edycji konkursu na najpiękniejszy balkon. Pierwsze dwie edycje konkursu cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego kontynuujemy promowanie idei ogrodów na balkonie. Z jednej strony zazieleniamy kolejne ulice miasta – tak stało się w przypadku al. Korfantego czy ul. Dworcowej, która z parkingu zamieniła się w deptak z drzewami, ogródkami restauracyjnymi i fontanną, a niebawem zakończy się również zielona metamorfoza ul. Warszawskiej. Z drugiej strony chcemy poprzez konkurs zachęcić mieszkańców do tego, by także upiększali miasto właśnie poprzez zazielenianie swoich  balkonów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Konkurs jest również doskonałą okazją, by pochwalić się swoją niemałą przecież pracą w przygotowanie i utrzymanie pięknego balkonu – dodaje.

Katowice od lat podejmują liczne działania proekologiczne mające na celu dwie rzeczy. Po pierwsze to dbanie o środowisko naturalne. Do takich działań można zaliczyć m.in.: zakładanie miejskich pasiek, wieszanie budek dla ptaków, budowanie dla nich karmników czy budowanie domków dla jeży. Ogromną popularnością cieszą się również kolejne edycje Zielonego Budżetu miasta Katowice do którego w tym roku zgłoszono ponad 200 wniosków. Po drugie ważna jest edukacja. Stąd organizacja takich imprez jak chociażby Leśny Piknik Rodzinny "Ekoodpowiedzialnie", w trakcie którego biorąc udział w grach i zabawach można zdobyć wiedzą na temat roślin i dbania o środowisko.

– W Katowicach mamy sporo dobrej jakości architektury. Katowicki szlak moderny jest jednym z częściej odwiedzanych przez turystów, ale również mieszkańcy chętnie uczestniczą w organizowanych spacerach z przewodnikiem. Przy okazji niejako, obserwują pięknie zaaranżowane balkony, których w naszym mieście nie brakuje. Konkurs na "Najpiękniejszy katowicki balkon" ma wykreować modę na zielone balkony, ale również zachęcić Katowiczan do spoglądania w górę, zachwytu pomysłowością oraz inspirowania się pomysłami sąsiadów na te mini ogrody – mówi Marta Chmielewska, naczelniczka wydziału promocji.

Pierwsza edycja konkursu na "Najpiękniejszy katowicki balkon", którą miasto Katowice zorganizowało w 2021 r. na wniosek miejskiego radnego – Jarosława Makowskiego, spotkała się z ciepłym przyjęciem wśród mieszkańców. Wpłynęło wtedy 40 zgłoszeń, spośród których jury wybrało 3 laureatów i przyznało 9 wyróżnień. W ramach drugiej edycji, liczba zgłoszeń przekroczyła 40, a jury wybrało 3 laureatów oraz przyznało 6 wyróżnień.

– Miasta przyjazne, to miasta zielone. Mieszkańcy chcą w miastach więcej skwerów, parków czy łąk kwietnych. Ale także my, sami mieszkańcy, możemy przyłożyć rękę do zazielenienia naszej miejskiej przestrzeni. Wystarczy mieć balkon lub taras – i kochać zieleń. Po to zgłosiłem projekt na najpiękniejszy zielony katowicki balkon: z jednej strony przyjemność, z drugiej zazielenianie naszych osiedli. I to przez nas samych – mówi radny Jarosław Makowski.

Członkami komisji konkursowej "Najpiękniejszy katowicki balkon 2023" oprócz przedstawicieli urzędu miasta oraz wspomnianego już radnego Jarosława Makowskiego są również radni miejscy Dawid Kamiński i Krzysztof Kraus.

– Przed nami III edycja konkursu na "Najpiękniejszy katowicki balkon". Będąc co roku w komisji konkursowej zobaczyłem wiele pięknych, zielonych i kwieciście kolorowych balkonów. Mam nadzieję, że z każdym rokiem takich miejsc na ekologicznej mapie zielonych Katowic będzie przybywało i właśnie temu ma służyć ten konkurs. Zachęcam do pięknego zdobienia swoich balkonów i przesyłania zgłoszeń! – mówi radny Dawid Kamiński.

– Zielone balkony to idealne połączenie troski o klimat i o estetykę. Ozdabiają Katowice, a do tego w mikro skali produkują tlen, absorbują wodę i ochładzają najbliższą przestrzeń. Pośród zieleni lepiej się odpoczywa, a patrząc na zielony blok czy kamienicę, od razu można poczuć się lepiej! Oby było ich jak najwięcej! – dodaje radny Krzysztof Kraus.

Na zdjęciu balkon Pana Adama Lasłowskiego, który zwyciężył w ubiegłorocznej edycji konkursu

Zgłoszenia do konkursu wraz ze zdjęciami swoich balkonów należy przesyłać za pośrednictwem elektronicznego formularza, dostępnego na stronie: https://katowice.eu/balkony, w terminie do 31.08.2023 r.

Autorzy zwycięskich aranżacji otrzymają nagrody pieniężne:

I miejsce – 1 500 zł brutto*

II miejsce – 1 000 zł brutto*

III miejsce – 500 zł brutto*

Dodatkowo Organizator może przyznać maksymalnie 6 wyróżnień, osoby wyróżnione otrzymają nagrody rzeczowe.

*Nagrody finansowe zostaną wypłacone w kwocie netto, tzn. zostaną pomniejszone o naliczony i pobrany zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych (stawka podatku 10%), którego płatnikiem jest Organizator Konkursu.