Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wystartowało Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab

Autor: w dniu 2023-09-15

To wyjątkowe i najnowocześniejsze w Europie Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab. Jest naszpikowane nowoczesną technologią.

W budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach powstało miejsce, które wyróżnia się zastosowaniem najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii w muzyce. Oferują one niespotykane dotychczas możliwości twórcze artystom oraz naukowcom. Partnerami wydarzenia są Tauron, Volvo Euro Kas, a także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, natomiast darczyńcami została Fundacja Orlen oraz Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

W konferencji prasowej inaugurującej otwarcie Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab udział wzięli Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski, prof. Grzegorz Hańderek – rektor ASP w Katowicach, Paweł Szczeszek – prezes zarządu Tauron Polska Energia, Artur Warzocha – wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych Tauron Polska Energia, Stanisław Dojs – rzecznik prasowy Volvo Car Poland, a także Paweł Pindur – założyciel fundacji Soundscape.

– Tauron Lab to wyjątkowe miejsce na mapie Katowic, Polski i Europy wyróżniają najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie dostępne obecnie na rynku w branży audio-wizualnej, które dają niespotykane dotychczas możliwości twórcze artystom oraz naukowcom. Autorski interfejs z systemem modularnym, światowej klasy nagłośnienie immersyjne oraz system wirtualnej akustyki. To wszystko ma w sobie innowacyjne w skali Europy Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab. W Laboratorium planowane są liczne rezydencje artystyczne, warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży oraz eksperymentalne projekty z zakresu nowych mediów i dźwięku – tłumaczył na konferencji prasowej Paweł Pindur, założyciel fundacji Soundscape oraz pomysłodawca Tauron Lab.

Stworzenie Laboratorium Nowych Mediów Tauron Lab, a także realizacja innych projektów fundacji nie odbyłyby się bez współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Przedstawiciele fundacji podkreślają, że ASP w Katowicach było jedynym miejscem na Śląsku, gdzie można było połączyć najnowsze systemy muzyczne z naukowym podejściem, co stworzyło szerokie pole do eksperymentów w dziedzinie technologii i nauki. Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab ma szansę stać się centralnym miejscem dla artystów, naukowców i pasjonatów sztuki nowych mediów w Polsce oraz Europie.

– Cieszę się, że Tauron jest częścią największego eksperymentu muzycznego w Polsce. Wspieramy wielkie wydarzenia muzyczne, takie jak Festiwal TAURON Nowa Muzyka, ale też sami aranżujemy działania wspierające edukację m.in. Zielone Laboratoria czy Bezpieczniki Tauronawyjaśniał Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – Liczymy, że Tauron Lab stanie się miejscem muzycznych eksperymentów najbardziej kreatywnych artystów z całej Europy i będzie wizytówką dynamicznie zmieniającego się Śląska dodał prezes katowickiego koncernu.

Zaplecze audio w połączeniu ze studiem filmowo-eksperymentalnym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach od teraz stanowią niepowtarzalną przestrzeń twórczą i naukową dla artystów, studentów oraz naukowców. Takiego miejsca w Europie do tej pory nie było, ale już jest – w Katowicach, w Mieście Muzyki UNESCO.

– Bardzo się cieszę, że nasze drogi się spotkały i dzięki współpracy z fundacją Soundscape powstało w Akademii takie miejsce jak Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab. Ta unikatowa na skalę europejską przestrzeń łącząca aspekty wizualne i dźwiękowe otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości działania w obszarze audiosfery – obszaru, który jest w szkole obecny od dłuższego czasu. Jestem przekonany, że Laboratorium będzie miało istotny wpływ na kierunek rozwoju naszej uczelni w najbliższym czasie ­– powiedział prof. Grzegorz Hańderek, rektor ASP w Katowicach

Tonarium – jedyny taki instrument w Polsce

W trakcie konferencji prasowej przedstawiciele fundacji Soundscape zaprezentowali również jedyny w Polsce instrument, jakim jest "Tonarium". Pozwala on na stworzenie wyjątkowych warunków pracy do tworzenia muzycznych eksperymentów. Od teraz muzycy z Polski i z zagranicy mogą zrealizować swoje nagrania oraz koncerty w najlepszych na świecie systemach dźwięku przestrzennego. Jest to efekt szeroko zakrojonej współpracy międzynarodowej, gdzie różne elementy tego jedynego na świecie instrumentu były tworzone w kilku krajach, a jego intuicyjny interfejs pozwala na korzystanie z niego zarówno doświadczonym muzykom, jak i osobom bez wcześniejszego doświadczenia w dziedzinie elektroniki czy tworzenia dźwięku.

Dni otwarte Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab

Z okazji otwarcia Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab, ASP w Katowicach oraz fundacja Soundscape zapraszają mieszkańców Katowic i nie tylko do uczestnictwa w dniach otwartych, które odbędą się 16 i 17 września o godzinie 11:00 oraz 15:00. 15 września zostaną przygotowane otwarte sesje dla studentów oraz pracowników ASP w Katowicach. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. innowacyjne systemy odtwarzania dźwięku 3D i wirtualnej akustyki. To okazja dla wszystkich miłośników muzyki, by odkryć to, co ma w sobie to niezwykłe miejsce na muzycznej mapie Polski i Europy.

Wydarzenie jest organizowane przez fundację Soundscape, która od lat wspiera rozwój dziedziny dźwięku i nowych mediów, a także Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Partnerami wydarzenia są Tauron Lab, Tauron, Volvo Euro Kas, a także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, natomiast darczyńcami Fundacja Orlen oraz Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

Volvo Cars to marka osadzona na wartościach takich jak bezpieczeństwo, ekologia, ergonomia
i komfort. Z tym ostatnim wiąże się dźwięk. Nasi klienci mają do wyboru zarówno systemy nagłośnieniowe Harman Kardon, jak i Bowers&Wilkins. Najbardziej zaawansowany system znajduje się na pokładzie modelu Volvo EX90. Ma aż 25 głośników o łącznej mocy 1610 W. Dwa z tych głośników umieszczono w przednich zagłówkach. Jeden z nich jest umieszczony na środku deski rozdzielczej i zwrócony w kierunku kierowcy. W ten sposób projektanci uniknęli odbić dźwięku od przedniej szyby. Dźwięk to niedoceniona przestrzeń naszego życia. Dobre dźwięki pozwalają wypoczywać, inne pozwalają rozwijać wyobraźnię. Współpraca z fundacją Soundscape to dla nas naturalny kierunek, bo dźwięk to jest nasza przestrzeń
podsumował Stanisław Dojs, rzecznik prasowy Volvo Car Poland.