Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wysypisko śmieci usunięte z rezerwatu Segiet

Autor: w dniu 2023-10-05

Wysypisko śmieci w rezerwacie Segiet usunięte. Było to możliwe dzięki działaniom podjętym przez Nadleśnictwo Brynek.
W drugiej połowie września, dzięki pracom przeprowadzonym przez Nadleśnictwo Brynek, usunięto z terenu rezerwatu Segiet 100 metrów sześciennych odpadów! Zakres prac robi wrażenie.

Wysypisko w rezerwacie Segiet uprzątnięte

Nielegalne wysypisko śmieci znajdowało się około 150 metrów od ulicy Żeromskiego w Reptach Śląskich przy tzw. drodze Bance. Śmieci było tak dużo, że leśnicy musieli użyć ciężkiego sprzętu! Miłośnicy przyrody podkreślają, że na terenie rezerwatu obowiązuje szereg zakazów działających z mocy ustawy o ochronie przyrody.
Jeden z przepisów to zakaz zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych (także zbierania grzybów i roślin). Śmieci porzucone na terenie chronionym szkodzą glebie, roślinom i zwierzętom. Tymczasem, by zdać sobie sprawę ze skali zjawiska widocznego w Segiecie, wystarczy zerknąć na zdjęcia zamieszczone w sieci, sam widok jest dość przygnębiający. Pokazuje, jak ludzie mogą szkodzić środowisku naturalnemu:
Warto też pamiętać, by po rezerwacie poruszać się tylko po udostępnionych szlakach – w rezerwacie Segiet są to szlaki pieszo-rowerowe:
niebieski szlak turystyczny – część Szlaku Powstańców Śląskich,
szlak w kierunku Bobrownik Śląskich,
szlak "Banka".
Schodzenie z nich jest zabronione, a świadome łamanie zakazów obowiązujących na terenie rezerwatu przyrody podlega karze grzywny albo aresztu.