Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wyszedł z dwójką dzieci w Tatry. Na pomoc ruszył TOPR

Autor: w dniu 2023-04-26

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ruszyli na pomoc trzem turystom – ojcu i jego dwóm dzieciom. Wędrówka stała się niebezpieczna z powodu na panujące wówczas warunki pogodowe. 
We wtorkowe popołudnie, o 12:53, do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od mężczyzny, który wraz z dwójką dzieci w wieku 7 i 9 lat utknął tuż pod Szpiglasową przełęczą.

W Tatry z dwójką dzieci. Potrzebna była pomoc

Ze względu na opady śniegu i gęstą mgłę do ewakuacji nie mógł zostać użyty śmigłowiec. Ze schroniska nad Morskim Okiem wyruszył, jak informuje TOPR, ratownik dyżurny, oraz kolejnych dwóch ze schroniska w Pięciu Stawach. Wsparcia udzieliła też grupa 9 ratowników przybyłych z Zakopanego. Kiedy zdołano dotrzeć na miejsce, a ratowanych ogrzano, po czym umożliwiono im bezpieczne dotarcie do schroniska przy Morskim Oku. Wyprawa zakończyła się przed godziną 20.00, zatem trwała około 7 godzin.  Obecnie sprawą zajmuje się Policja w Zakopanem.

Fot. B. Stoch-Michna / TOPR

TOPR informuje o warunkach pogodowych

Tymczasem TOPR-owcy przypominają, że w Tatrach panują typowo zimowe warunki, a pokrywa śnieżna wzrosła o kolejne 10-15 cm, a nie brakuje miejsc, gdzie powstały głębokie zaspy. Nie bez powodu wycieczki w wyższe partie gór powinny być odpowiednio zaplanowane, a zagrożenie lawinowe sprawia, że każdy uczestnik wycieczki powinien być wyposażony w lawinowe ABC oraz umieć z niego korzystać.