Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Wywieś flagę” w Piekarach Śląskich. Będą rozdawać biało-czerwone chorągiewki

Autor: w dniu 2024-04-26

Zbliża się piętnasta, jubileuszowa edycja organizowanej w Piekarach Śląskich akcji "Wywieś flagę". Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Piekar Śląskich, Łukasz Ściebiorowski – poseł na Sejm RP wraz z radnymi Obywatelskiego Klubu Radnych i społecznikami zachęcają do aktywnego włączenia się w patriotyczne uroczystości majowe.

Organizatorzy zachęcają w głównej mierze do wywieszenia flag w oknach. Chcą przy tym zwrócić uwagę na zachowanie szacunku wobec barw i symboli narodowych, ale też do wyrażania patriotyzmu poprzez zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności. Proponują, by wyeksponować barwy narodowe, szczególnie 2 maja w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

– Organizując akcję po raz pierwszy w Piekarach Śląskich w roku 2010 nie spodziewaliśmy się, że uda nam się co roku nieprzerwanie zapraszać mieszkańców do radosnego obchodzenia świąt majowych w ten właśnie sposób. Chcemy, żeby polskie symbole narodowe, jak właśnie flaga potrafiły nas jednoczyć nie tylko od święta. Nawet jeśli się różnimy światopoglądowo, warto, żeby takie hasła jak Ojczyzna, patriotyzm, flaga, godło, hymn pięknie nas jednoczyły wokół ważnych spraw. Niech akcja Wywieś Flagę w Oknie jest takim przyczynkiem do zastanowienia się nad tym co ważne dla Polski, ale i naszego regionu, miastamówi poseł  Łukasz  Ściebiorowski, jeden z głównych inicjatorów akcji.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do zrobienia zdjęcia z polską flagą i umieszczenia na portalu Facebook lub na Instagram oraz oznaczeniu #AkcjaWywiesFlage w terminie do 5 maja. Mogą to być wspólne rodzinne zdjęcia. Autorzy najciekawszych zdjęć otrzymają upominki.

Uczniowie i seniorzy ułożą z kolei, jak we wcześniejszych latach, "żywe" biało-czerwone flagi. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 30 kwietnia na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Kozłowej Górze. Jak wyglądało to w poprzednich latach? Widać to na poniższych zdjęciach:

Będą rozdawać biało-czerwone chorągiewki

W ramach akcji Wywieś Flagę, radni Obywatelskiego Klubu Radnych ponownie rozdawać będą mieszkańcom biało-czerwone chorągiewki. Radnych, wolontariuszy i młodzieżowych radnych będzie można spotkać na terenie miasta w sobotę 27 kwietnia oraz w czwartek 2 maja – już od godzin porannych. Biało-czerwone chorągiewki przekazane zostaną również do piekarskich przedszkoli.

Patronat nad wydarzeniem objęli: senator Halina Bieda i senator Gabriela Morawska-Stanecka, Marek Wójcik – Wojewoda Śląski oraz Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

Organizatorami są Obywatelski Klub Radnych we współpracy z Urzędem Miasta i partnerami wydarzenia w tym: Radiem Piekary, Ośrodkiem Kultury Andaluzja, Młodzieżowym Domem Kultury, Młodzieżową Radą Miasta i firmą Awangarda – Aleksander Kępski.