Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zaśnieżone drogi Śląska. Jak poprawić swoje bezpieczeństwo?

Autor: w dniu 2022-12-21

Zaśnieżone drogi Śląska. Jak poprawić swoje bezpieczeństwo?

Choć zima w Polsce nie jest szczególnie intensywna, czasami bywają okresy kilkudniowych opadów śniegu i sporego mrozu, co bezpośrednio wpływa na stan dróg. Ostatnie intensywne śnieżyce na Śląsku pokazały, że z żywiołem nie można igrać, a nawet dobrze przygotowane służby drogowe nie nadążają za ciągle pojawiającym się śniegiem. Na czas trudnych warunków pogodowych warto się dobrze przygotować.

Dostosuj prędkość do warunków

Nawet najlepszy i najbardziej sprawny pojazd nie zastąpi dobrze działającej wyobraźni i odpowiedzialnego działania. Podczas ciężkich warunków pogodowych, niezależnie czy są to opady atmosferyczne, mgła czy skrajne temperatury, należy obowiązkowo dostosować prędkość.

Jazda z maksymalną dozwoloną liczbą kilometrów na godzinę to nie przepis na sprawne dotarcie do celu, a jedynie informacja o tym, do jakich prędkości dana droga jest przystosowana. Chcąc uniknąć stłuczek i wypadków, dobrze oszacuj stan nawierzchni, temperaturę, możliwości swojego pojazdu, a także własną kondycję. Nawet delikatne zmęczenie może wpłynąć na czas reakcji.

Odpowiednie opony pozwolą uniknąć większości wypadków

Polskich kierowców można podzielić na trzy grupy. Tacy, którzy preferują opony sezonowe, tacy, którzy preferują opony całoroczne oraz tacy, którzy cały rok jeżdżą na zużytym, niedopasowanym do sezonu ogumieniu. Ostatnie zachowanie to igranie z losem i granie w grę podobną do automaty online, w której jednak stawką jest samochód, a czasem nawet zdrowie.

Opona to jedyna stykająca się z podłożem część auta, a to powinno już dawać wiele do myślenia! Odpowiednio dopasowane ogumienie do pory roku pozwoli uniknąć większości nieprzyjemnych zdarzeń. Przede wszystkim, dobra opona zimowa lub całoroczna zapewni trakcję nawet na ośnieżonej drodze. Dzięki temu uniknąć można poślizgu czy zakopania się w kilkucentymetrowym, nieubitym jeszcze puchu.

Oczywiście fizyki nie da się oszukać i jeśli droga, którą jedziesz, będzie pokryta jedynie warstwą lodu, bardzo ciężko będzie zapanować nad autem. Mimo wszystko, jazda w zimę, nawet bezśniegową, na letnich oponach, to proszenie się o kłopoty, takie jak poślizgi, niekomfortowy, głośny dźwięk czy szybsze zużycie niedopasowanego ogumienia.

Zadbaj o stan techniczny pojazdu

Ten punkt zdaje się być dość oczywisty, jednak nadal na polskich drogach znaleźć można tysiące pojazdów, które z pewnością nie powinny zostać dopuszczone do dalszej eksploatacji. Układ zawieszenia, układ hamulcowy czy nawet tak prozaiczne rzeczy jak wycieraczki to elementy, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo, szczególnie podczas trudnych warunków pogodowych.

Zużyte amortyzatory czy niesprawny układ ESP mogą w dużej mierze przyczynić się do stłuczki na drodze i trzeba o tym pamiętać. Pierwszy z elementów odpowiada nie tylko za amortyzację na nierównościach i wpływa na komfort jazdy, ale ma również bezpośrednie przełożenie na równowagę docisku auta. Złe wyważenie wagi pojazdu może przyczynić się do wpadnięcia w poślizg nawet na teoretycznie dobrej nawierzchni!

Jeśli to możliwe, przeczekaj najgorszy okres

Oczywiście uniwersalną receptą na jakiekolwiek złe warunki pogodowe jest po prostu pozostanie w domu i przeczekanie niekorzystnej aury. Dokładnie tak samo jest w przypadku intensywnych opadów śniegu, które od czasu do czasu nawiedzają rejon Śląska. Jeśli masz taką możliwość, pozostań w domu i przeczekaj najgorszy okres.

Nie chodzi tutaj nawet o twoje umiejętności jazdy czy stan pojazdu, ale też o innych, mniej wprawionych kierowców. Czasem niezależnie od nas mogą przytrafić się nieprzyjemne zdarzenia, których można uniknąć, zwyczajnie nie wyściubiając nosa z domu, gdy jest to nieobowiązkowe.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.