Zatrzymano 8 pseudokibiców. Są oskarżani o udział w grupie przestępczej
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-03-23
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali, na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Ta powiązana jest ze śląskimi pseudokibicami. Wszyscy usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora trafili do aresztu.
Dotychczas prokurator skierował w tej sprawie 12 aktów oskarżenia przeciwko 122 osobom. Aktualnie śledztwo jest prowadzone przeciwko 55 podejrzanym.
Kolejni pseudokibice z zarzutami
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym 37 zarzutów. Dotyczą one między innymi: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, udziału w bójkach i pobiciach w tym z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci siekier, maczet i noży. W związku z opisywanymi czynami zatrzymanym grozi kara do 8 lat więzienia. Zabezpieczono majątek podejrzanych o łącznej wartości ponad 43 tysięcy złotych. Osiem osób, z powodu obaw o matactwo, trafiło decyzją sądu do aresztu na okres 3 miesięcy.
Zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym
Śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy funkcjonującej od 2005 zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zrzeszającej pseudokibiców z Zabrza. Jej członkowie handlowali na dużą skalę środkami odurzającymi – marihuaną, amfetaminą, mefedronem i kokainą. Dodatkowo mają na koncie przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Uczestnictwo w bójkach, pobiciach z pseudokibicami innych klubów piłkarskich to kolejne działania, o których informuje prokuratura.
"Z ustaleń dokonanych przez prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wynika, że w skład grupy wchodziło co najmniej 200 osób. Grupa opierała się na podziale ról i funkcji poszczególnych członków. Charakteryzowała się zorganizowaną, stałą i zamkniętą strukturą, określonymi zasadami działania, przynależności oraz hierarchicznym podporządkowaniem. Członkowie grupy popełniając przestępstwa posługiwali się bronią palną, jak również niebezpiecznymi przedmiotami w postaci siekier, maczet, kijów bejsbolowych i kastetów" – informuje prokuratura.
Bójki z innymi grupami
Zdarzenia objęte zarzutami dotyczą m.in. bójek z pseudokibicami innych klubów piłkarskich. Jedna z tzw. ustawek miała miejsce w maju 2017 roku w Rybniku kiedy członkowie grupy z Zabrza bili się z miejscowymi pseudokibicami. W sierpniu 2017 r. doszło do bójki z pseudokibicami ze Stalowej Woli. Kolejne podobne zdarzenie objęte zarzutami jednak tym przypadku z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci maczet i siekier miało miejsce w listopadzie 2019 roku z udziałem pseudokibiców z Gliwic.
Do pobicia doszło w październiku 2018 roku na autostradzie A1. Wówczas 200-osobowa grupa pseudokibiców z Zabrza rzuciła na jezdnię siatkę ogrodzeniową na autostradę, by wstrzymać ruch, a potem napaść na kibiców innych klubów, którzy podróżowali samochodami. Wtedy też rzucano cegłami i strzelano do autobusu z rakietnicy, czym zmierzała do zatrzymania pojazdu i pobicia pseudokibiców z Chorzowa. Członkowie grupy z Zabrza byli uzbrojeni w maczety i noże.