Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Złodzieje luksusowych aut zatrzymani

Autor: w dniu 2022-12-02

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżami luksusowych aut i paserstwem. To dalszy ciąg sprawy.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z kontrterrorystami z Poznania i Bydgoszczy zatrzymali 5 osób podejrzanych o kradzieże luksusowych aut i paserstwo. Mężczyźni ukradli m.in. 8 samochodów wartych prawie 1,4 miliona złotych. To kolejna realizacja w sprawie. Jak dotąd, zamieszanych w przestępczy proceder było 26 osób.

Złodzieje luksusowych aut wciąż działają

W lutym 2021 roku policjanci z Katowic, przy współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, ustalili, że 13 osób w okresie od 2012 do 2019 roku dokonało niemal 500 przestępstw. Były to kradzieże z włamaniami pojazdów, ale nie tylko, bo chodziło też o paserstwo samochodów. Na tamten czas policjanci w ramach prowadzonego postępowania odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tysięcy złotych oraz zabezpieczyli specjalistyczne narzędzia oraz urządzenia elektroniczne służące do kradzieży pojazdów. Zabezpieczono między innymi 3 "walizki", służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych. Po zatrzymaniu 8 podejrzanych, na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Katowicach wobec 4 z nich zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań.

Śledczy zajmują się sprawą kradzieży

Po tych zatrzymaniach policjanci, we współpracy z prokuratorem, w dalszym ciągu prowadzili czynności w tej sprawie. Zebrany materiał dowodowy pozwolił ustalić i zatrzymać kolejnych sprawców kradzieży pojazdów oraz paserstw samochodowych. Tym razem przy współpracy z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Poznania i Bydgoszczy katowiccy policjanci zatrzymali na terenie Śląska i województwa kujawsko-pomorskiego kolejnych 5 mężczyzn podejrzanych o kradzieże aut i i paserstwa. Kolejnych 2 podejrzanych zostało doprowadzonych na czynności z aresztów śledczych, gdyż przebywają tam w związku z popełnianiem innych przestępstw. Mężczyznom w wieku od 31 do 46 lat przedstawiono łącznie 116 zarzutów. Zatrzymani ukradli między innymi 8 samochodów marki BMW z terenu Niemiec o wartości prawie 1,4 miliona złotych. Katowiccy policjanci w wyniku podjętych czynności zabezpieczyli dwa samochody o wartości ponad 200 tysięcy złotych z uwagi na podejrzenie "przebicia" numerów, a także sprzęt służący do kradzieży pojazdów.

Na czas trwającego postępowania podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli gotówkę w kwocie 76 tysięcy złotych.
Za popełnione przestępstwa, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia.

Zatrzymano dotąd 26 osób

W sumie w ramach prowadzonego śledztwa ustalonych zostało 26 osób związanych z tym procederem. Z uwagi na obszerność zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego sprawy poszczególnych podejrzanych są sukcesywnie wyłączane do odrębnego prowadzenia. W efekcie czego kierowane są akty oskarżenia do właściwych sądów. Na chwilę obecną wobec 8 podejrzanych prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował 4 akty oskarżenia. W stosunku do 3 osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące na kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

Źródło i zdjęcie: KMP Katowice