Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Złodzieje świąt nie mają. Giną rowery i nie tylko. Jak się ustrzec?

Autor: w dniu 2022-12-22

Uwaga na złodziei i oszustów w Święta. Katowickie Wodociągi i KZGM apelują w trosce o mieszkańców nie tylko Katowic.

Czas świątecznych przygotowań sprzyja złodziejom, którzy wykorzystują naszą nieobecność. Rodzinne świętowanie to okazja do pamiątkowych zdjęć wrzucanych do sieci. Jeśli naszego Facebooka ktoś śledzi – w ciągu kilku minut dostaje sygnał, że jesteśmy poza domem. Dlatego bądźmy ostrożni i na czas wyjazdów zamykajmy domy na cztery spusty.

– Apelujemy o zdrowy rozsądek i zarezerwowanie kilku minut więcej na dokładne sprawdzenie czy zamknęliśmy drzwi – zwróćmy uwagę na dodatkowe wejścia do domu np. przez garaż. Mimo, że w Katowicach w okresie świątecznym w 2021 r. było niemal trzy razy mniej policyjnych interwencji dotyczących kradzieży z włamaniem niż rok wcześniej, pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja. Gdybyśmy zobaczyli podejrzaną osobę, nie bójmy się tego zgłaszać policji – dzwońmy pod numer 112 – mówi Łukasz Kloc z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

W czasie Świąt wiele osób planuje rodzinne wyjazdy w najodleglejsze zakątki kraju.

Opuszczając mieszkanie warto zostawić klucze zaufanemu sąsiadowi, który mógłby codziennie na chwilę zapalać światło i wyjmować listy ze skrzynki. Stworzy to wrażenie czyjejś obecności w domu.

Dobrym pomysłem jest ustalenie z sąsiadami planu zachowania czujności – np. jeśli obcy otwiera drzwi sąsiada w czasie jego nieobecności, dzwonimy pod numer alarmowy 112.

Szybka reakcja jest kluczowa, o czym przekonał się mieszkaniec jednego ze śląskich miast. Dzięki natychmiastowej informacji, że ktoś wynosi sprzęt kuchenny z jego ogródka, sprawcę złapano na gorącym uczynku.

Z przypadkami łamania prawa zmaga się Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Szczególnie cennym łupem dla złodziei są trzymane w nich rowery.

W Katowicach problemem są włamania, ale też oszustwa. Katowickie Wodociągi otrzymują zgłoszenia o osobach podających się za przedstawicieli spółki. Wykorzystując ufność katowiczan chcą wejść na prywatne posesje. Tłumaczą się chęcią sprawdzenia stanu wodomierzy i przyłączy.

Wodociągi apelują o zachowanie czujności – na życzenie mieszkańca każdy pracownik ma obowiązek pokazania legitymacji i upoważnienia. W razie, gdyby coś nas zaniepokoiło, możemy dzwonić np. na bezpłatny numer pogotowia wodno-kanalizacyjnego 994.

Pamiętajmy, że złodzieje skrupulatnie przygotowują się do czasu świąt i wakacji. Warto zachować czujność i obserwować czy na naszych klatkach kręcą się obce, podejrzane osoby. Mieszkańcy mogą ostrzegać się wzajemne za pośrednictwem różnych grup na Facebooku.

Co robić, by było bezpieczniej?

Nie publikujmy zdjęć z wyjazdów w mediach społecznościowych, dokładnie zamykajmy dom i garaż, a w razie potrzeby poprośmy życzliwego sąsiada o doglądanie mieszkania.

Zapytajmy też o legitymację osób, które chcą wejść do naszego domu, podając się za pracowników katowickich przedsiębiorstw, a w razie podejrzeń zadzwońmy i upewnijmy się, że dana kontrola jest rzeczywiście prowadzona. Unikajmy przechowywania w piwnicach wartościowego sprzętu, a rower poddajmy specjalnemu znakowaniu przez policję. Nie bójmy się zgłaszania podejrzanych sytuacji na numer alarmowy 112.

Źródło: UM Katowice