Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zmarł gen. Mirosław Hermaszewski. Pierwszy polski astronauta

Autor: w dniu 2022-12-12

Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny dotąd polski astronauta zasłynął lotem wykonanym w 1978 roku na pokładzie statku Sojuz. Zmarł w wieku 81 lat.

Informację o śmierci sławnego Polaka przekazał Polskiej Agencji Prasowej Ryszard Czarnecki – zięć zmarłego kosmonauty. Wiadomo, że nastąpiła w jednym z warszawskich szpitali.

Mirosław Hermaszewski zmarł przeżywszy 81 lat

Urodzony 15 września 1941 roku Hermaszewski trafił po wojnie do Wołowa, gdzie ukończył pierwsze etapy edukacji. Przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1960 roku, pilotując szybowce. Rok później rozpoczął dalszą naukę w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie, którą ukończył z bardzo dobrymi wynikami. Znakomicie uczył się też na kolejnych etapach edukacji i szybko budował swoją karierę. Przełomowy momentem w jego życiu był rok 1976, kiedy rozpoczął szkolenie w międzynarodowym programie Interkosmos, zaś dwa lata później miał miejsce lot, który przyniósł mu międzynarodowy rozgłos. Rozpoczął się 27 czerwca 1978 roku z kosmodromu Bajkonur, by dwa dni później połączyć się ze stacją orbitalną Salut 6. Nominację generalską otrzymał w 1988 roku, zaś ostatni lot odbył w 2005 roku.

Przeżył 81 lat.