Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Świąteczna choinka rozbłysła światełkami

Autor: w dniu 2022-12-13

Rozświetlenie miejskiej choinki znajdującej się na Placu Mariackim w Piekarach Śląskich zgromadziło mieszkańców miasta, harcerzy i władze miasta. Przekazano też Światełko Betlejemskie.

W poniedziałkowy wieczór odbyły się uroczystości przyjęcia Betlejemskiego Światełka Pokoju i rozświetlenia choinki miejskiej na Placu Mariackim przy Bazylice NMP i Św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.

Świąteczna choinka rozbłysła. Pomogły dzieci

Wydarzenie prowadziła Grażyna Michella, która była jego narratorką, a kluczowym momentem było to, gdy Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie z młodą pomocnicą Karolinką symbolicznie włączyły świąteczne dekoracje na miejskiej choince.

-Pozostaje nam czas oczekiwania do świąt, ale w jakże radosnej atmosferze. Niech uroczystość jak ta pozwoli oderwać się od codziennych smutków i trosk i pomyśleć z większym optymizmem o przyszłości – mówiła w rozmowie z Marcinem Hirnykiem Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

Uruchomieniu iluminacji towarzyszył koncert w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej "Piekary Julian" i chóru "Św. Barbara". Wspólne kolędowanie, w którym uczestniczyli także mieszkańcy, którzy mogli następnie zaopatrzyć się w choinki dostarczone przez Nadleśnictwo Świerklaniec.

W uroczystości brali udział przedstawiciele Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta, Natalia Ciupińska-Szoska – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, ale także ks. dr Mirosław Godziek – Proboszcz Parafii pw. NMP i św. Bartłomieja oraz phm. Grzegorz Ociepka – Komendant Hufca ZHP w Piekarach Śląskich.

Zanim rozpoczęło się wydarzenie, odprawiono mszę świętą z udziałem władz miasta, radnych Rady Miasta Piekary Śląskie, Wojciecha Golasińskiego – Komendanta Straży Miejskiej, harcerzy, zaproszonych gości oraz licznie przybyłych wiernych. Właśnie wtedy nastąpiło przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju.

Historia Światełka Betlejemskiego

Historia Światełka zaczyna się w Betlejem w Palestynie, gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną, malutką świeczkę. Jej płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega cały świat. Piekarscy harcerze na czele z phm. Grzegorzem Ociepką pojechali po ogień do Austrii. W tym roku przekazaniu ognia towarzyszy przesłanie "Światło dla Ciebie".

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Piekary Śląskie, Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich, Radio Piekary oraz ZHP Hufiec Piekary Śląskie.