Zmarł Jan Nowicki. Ceniony aktor miał 83 lata

Autor: w dniu 2022-12-07

Nie żyje Jan Nowicki. Wybitny aktor filmowy i teatralny znany między innymi z filmu „Wielki Szu” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego miał 83 lata.

Wybitny artysta urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Jan Nowicki – aktor reżyser i pedagog

Wybitny polski artysta debiutował w 1964 roku rolą w spektaklu „Zaproszenie do zamku” wystawionego na deskach Teatru Starego w Krakowie, z którym był związany przez 30 lat. Jako aktor filmowy zadebiutował w 1963 roku w „Przygodzie noworocznej” w reżyserii Stanisława Wohla, ale największą popularność przyniosła mu rola w filmie „Wielki Szu” wyreżyserowanego przez Sylwestra Chęcińskiego. Inną, niezapomnianą rolą była ta w „Magnacie” Filipa Bajona. W ostatnich latach występował też na „małym ekranie”. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych Polski Instytut Sztuki Filmowej:

W wieku 83 lat zmarł Jan Nowicki, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser, pedagog, pisarz i poeta. Zagrał niemal 200 ról, m.in. w takich produkcjach jak: „Niepochowany”, „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” i „Sanatorium pod Klepsydrą”. Przez ponad 30 lat był związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.


Tytuł

Title

Artist

Background