Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zmarł Jan Nowicki. Ceniony aktor miał 83 lata

Autor: w dniu 2022-12-07

Nie żyje Jan Nowicki. Wybitny aktor filmowy i teatralny znany między innymi z filmu "Wielki Szu" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego miał 83 lata.

Wybitny artysta urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Jan Nowicki – aktor reżyser i pedagog

Wybitny polski artysta debiutował w 1964 roku rolą w spektaklu "Zaproszenie do zamku" wystawionego na deskach Teatru Starego w Krakowie, z którym był związany przez 30 lat. Jako aktor filmowy zadebiutował w 1963 roku w "Przygodzie noworocznej" w reżyserii Stanisława Wohla, ale największą popularność przyniosła mu rola w filmie "Wielki Szu" wyreżyserowanego przez Sylwestra Chęcińskiego. Inną, niezapomnianą rolą była ta w "Magnacie" Filipa Bajona. W ostatnich latach występował też na "małym ekranie". O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych Polski Instytut Sztuki Filmowej:

W wieku 83 lat zmarł Jan Nowicki, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser, pedagog, pisarz i poeta. Zagrał niemal 200 ról, m.in. w takich produkcjach jak: "Niepochowany", "Wielki Szu", "Magnat", "Spirala" i "Sanatorium pod Klepsydrą". Przez ponad 30 lat był związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.