Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zmarła Jolanta Wadowska-Król. Była honorową obywatelką Katowic

Autor: w dniu 2023-06-18

Zmarła Jolanta Wadowska-Król. Honorowa obywatelka Katowic i bohaterka książki "Doktórka od familoków". Informację przekazał prezydent Katowic Marcin Krupa.
Jolanta Wadowska-Król urodziła się 27 czerwca 1939 roku. Była bohaterką nie tylko artykułów prasowych, ale także książki, bo właśnie o niej opowiada "Doktórka od familoków" autorstwa Magdaleny Majcher.

Zmarła Jolanta Wadowska-Król – doktórka od familoków

Kontynuatorka dzieła Edmunda Gryglewicza, która zajmowała się w czasie swojej pracy zagadnieniami ołowicy u dzieci mieszkających w katowickich Szopienicach obserwowała u swoich małych pacjentów objawy sugerujące ołowicę. Potem dzieci mieszkające w Szopienicach, Burowcu i Dąbrówce Małej zostały przebadane, a badania stały się dowodem na to, jak dużym wśród nich problemem jest ołowica. Swoją rozpawą doktorską wywołała duże poruszenie wśród władz PZPR, przez co nie mogła bronić swojej pracy naukowej. Zabroniono też publikowania wyników, a egzemplarze rozprawy doktorskiej zniknęły. Śmierć Jolanty Wadowskiej-Król jest smutną wiadomością dla katowickiej społeczności:
"Niezwykle smutna wiadomość dotarła do nas dzisiaj, zmarła Jolanta Wadowska-Król. W latach 1974-1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę setki dzieci mieszkających w naszym mieście i okolicy. To absolutnie przykład bohatera naszych czasów – człowieka, który bez względu na przeciwności losu, tamtego systemu, położył wszystko na jedną szalę. Dlatego w 2017 roku dołączyła do grona Honorowych Obywateli Katowic. Śmierć Jolanty Wadowskiej-Król to ogromna strata dla nas wszystkich. Razem z Katowiczanami składam wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim" – napisał w mediach społecznościowych prezydent Katowic Marcin Krupa