Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zniszczono kirkut w Zabrzu. Zatrzymano sprawców

Autor: w dniu 2023-06-07

Zatrzymano osoby, które miały zniszczyć zabytkowy cmentarz żydowski w Zabrzu. Policja z tego miasta zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o ten bulwersujący akt wandalizmu.

Nagrobki na cmentarzu żydowskim w Zabrzu zostały zniszczone. Opiekunowie miejsca pamięci przekonali się o tym akcie wandalizmu 5 czerwca.

Kirkut w Zabrzu zniszczony. Zatrzymano sprawców

Opiekunowie kirkutu przekonali się w poniedziałek, 5 czerwca, o zniszczeniach spowodowanych w miejscu pamięci. Podsumowali to, ile nagrobków zostało zdewastowanych.

"26 przewróconych pomników, w tym 8 uległo poważnemu zniszczeniu. Skopany doszczętnie pomnik najbardziej zasłużonej zabrzańskiej rodziny żydowskiej Maxa Bohma. Wyrwana z ziemi i skopana najstarsza macewa postawiona na grobie dziecka Heleny Schuller z 1871 r. Najbardziej ucierpiały pomniki dziecięce. Te malutkie, niczym osóbki pod nimi leżące popękały na pół. Widok łamiący serce dla ludzi, którzy doglądają cmentarza." – napisano we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Potem okazało się, że zniszczeń jest więcej.

-Wczoraj otrzymaliśmy pierwsze zgłoszenie, doliczyliśmy się dwudziestu sześciu zniszczonych nagrobków, dziś rano zarządca cmentarza powiadomił o kolejnych – mówi nam Sebastian Bijok z zabrzańskiej policji -Tym razem wstępnie podana jest liczba 20 kolejnych nagrobków. Na miejsce jadą policjanci, będą wykonywać oględziny, czynności procesowe. Na miejsce zadysponowany został pies tropiący. Policjanci będą dążyć do ustalenia sprawców tego zdarzenia – informował Bijok w rozmowie z Adamem Złotorowiczem.

Zatrzymani to dwaj mężczyźni w wieku 21 i 31 lat, mieszkańcy pobliskiego osiedla w dzielnicy Zandka. W najbliższych godzinach zostaną przesłuchani i usłyszą zarzuty – zaznacza zabrzańska policja.

Opiekujące się nekropolią stowarzyszenie Zachor straty wylicza na 400 tysięcy złotych.