Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zwolnienia w PGG. Prezes zapewnia o jednym

Autor: w dniu 2024-07-26

Polska Grupa Górnicza poinformowała o chęci przeprowadzenia zwolnień grupowych. Dotyczyłyby one, jak zaznacza zarząd, jasno określonej grupy pracowników. Wiadomo, jakimi wyznacznikami będzie kierować się spółka w tym procesie.

Wiadomość o zwolnieniach grupowych w PGG spowodowała duże zdziwienie wśród zainteresowanych, jednak prezes Leszek Pietraszek uściślił, że chodzi o pracowników mających prawo do emerytury. Zaznacza przy tym, że podejmowane kroki wynikają z trudnej sytuacji finansowej spółki.

Zwolnienia w PGG. Prezes zapewnia o jednym

Zwolnienia grupowe mają objąć grupę 435 pracowników – 291 pracowników dołowych, 73 pracowników administracyjno-biurowych i 71 pracowników powierzchni. Szczegóły dotyczące tego procesu przedstawiono, zaznacza prezes Pietraszek, w zawiadomieniu z 24 lipca. Bieg wypowiedzenia, zaznacza Pietraszek, ma mieć swój początek 1 września 2024 roku.

Co ma być decydującym kryterium w zakresie zwolnień? Zmienne te podzielono na podstawowe oraz pomocnicze dodatkowe. W pierwszej kolejności to zatem nabycie uprawnień emerytalnych przed dniem 1 lipca 2024. W drugiej kolejności chodzi o brak wpływu rozwiązania umów z wytypowanymi pracownikami na normalne funkcjonowanie danej jednostki (komórki) organizacyjnej PGG.

– Konieczność zmniejszenia zatrudnienia w sposób przedstawiony związkom zawodowym w zawiadomieniu z 24 lipca wynika z trudnej sytuacji finansowej spółki. Plan dotyczy wyłącznie osób z uprawnieniami emerytalnymi, Spółka nie planuje żadnych zwolnień grupowych w stosunku do innych osób aniżeli pracownicy, którzy nabyli prawo do emerytury Pracujemy również nad programem dobrowolnych odejść, lecz – jak wskazuje sama jego nazwa – odejście nastąpi na specjalnych warunkach i tylko wtedy, gdy pracownik dobrowolnie wyrazi chęć rozwiązania umowy o pracę – informuje Leszek Pietraszek, prezes PGG.

Zaznacza przy tym, że zarząd PGG za wszelką cenę chce dotrzymać zapisów umowy społecznej dla górnictwa. Pomysł objęcia zwolnieniami tych pracowników, którzy z racji wieku i stażu nabyli już prawo do emerytury, nie jest w Polskiej Grupie Górniczej niczym nowym ani zaskakującym. Strona społeczna była wcześniej, zaznacza prezes Pietraszek, informowana o takiej możliwości. Wyjaśniano wówczas także przyczyny i kontekst realizowanego aktualnie rozwiązania obejmującego osoby z uprawnieniami do emerytury.

Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węglowa. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła. Spółka zatrudnia ok. 36,7 tys. osób.

Źródło: netTG