Teraz gramy:

Title

Artist
Background

10 najważniejszych zmian w nieruchomościach na 2024 rok okiem eksperta

Autor: w dniu 2024-02-16

Przepisy dotyczące nieruchomości potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Rosną też ceny. Jak sobie z tym radzić? Przygotowane wcześniej świadectwo energetyczne, audyt i wiedza na temat aktualnych opłat i zmian w podatkach może przynieść spore oszczędności.

Zmiany w umowie pośrednictwa korespondencyjnie

Odstąpienie od umowy pośrednictwa, która została zawarta korespondencyjnie, zostało wydłużone. Dzieje się tak, kiedy umowy nie podpisze się w biurze dewelopera.

Okres odwołania zostaje wydłużony z 14 do 30 dni. W przypadku, kiedy potencjalny nabywca nie zostanie o tym poinformowany, ma 12 miesięcy na skorzystanie z tego przywileju. Więcej informacji można znaleźć na stronie Odbior.pl.

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego

W roku 2024 świadectwo energetyczne będzie dotyczyło również nowych budynków. W większości prawo to dotyczy osób, które wynajmują lub sprzedają mieszkania. Świadectwo jest ważne 10 lat, a zwolnione z jego posiadania są przede wszystkim mieszkania poniżej 50 m2 i budynki kultu religijnego. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://pewnylokal.pl/swiadectwo-energetyczne-formularz.

Użytkowanie domów – zmiany w pozwoleniach

Użytkowanie budynku zaliczającego się do mieszkalnych, rodzinnych z kategorii trzeciej, nie wymaga już pozwolenia. Obecnie wystarczy już oświadczenie kierownika budowy.

Nowy rejestr zagospodarowania przestrzennego

Powstanie Rejestr Urbanistyczny informujący o przepisach dotyczących warunków zabudowy i decyzji z nimi związanych. Warunki te będą brać pod uwagę założenia planu ogólnego i będą ważne 5 lat.

Zmiany dla deweloperów mieszkaniowych

Według ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego deweloperzy będą sprzedawać nieruchomości na nowych zasadach. Ustawa z maja 2021 ustąpi miejsca nowej w lipcu 2024.

Zwolnienie z podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC)

Zwolnienie dotyczy zakupu pierwszego mieszkania, a więc osoba fizyczna nie zapłaci podatku, kiedy sprzedaż nie podlega VAT. Zakup musi dotyczyć lokalu używanego.

Użytkowanie wieczyste – likwidacja

Osoby fizyczne i firmy mogą nabywać grunty objęte użytkowaniem wieczystym, ze względu na przynależność do Skarbu Państwa. Możliwość zakupu będzie zależała od woli aktualnego użytkownika działki.

Wykaz świadectw energetycznych

Powstał wykaz zawierający informacje o aktualnych świadectwach energetycznych. Można w nich znaleźć informacje na temat wskaźników i innych danych dotyczących wybranego dokumentu, w tym na przykład to, czy był przeprowadzany audyt energetyczny.

Obrót nieruchomościami mieszanymi

Wprowadzono ułatwienie, które mówi, że użytki rolne o powierzchni 3 ha lub większej dotyczą działek mieszanych, co kwalifikuje je do nowej kategorii, korzystniejszej dla deweloperów.

Ogrzewanie i klimatyzacja podlegają kontroli

W celu oceny sprawności oraz efektywności systemy klimatyzacji i ogrzewania będą podlegać okresowej kontroli. W zależności od wielkości i przeznaczenia mogą być kontrolowane nawet co dwa lata.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.