Teraz gramy:

Title

Artist
Background

117 zarzutów dla internetowych oszustów

Autor: w dniu 2023-02-08

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop oszustów, którzy prowadzili sprzedaż w internecie. Przyjmowali płatności, ale nie wysyłali towarów. 

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Tychach, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach, prowadzili dochodzenie w sprawie oszustw, do których doszło w okresie od lutego 2020 do lipca 2022 roku.

117 zarzutów związanych ze sprzedażą w sieci

Wystawiali na sprzedaż telefony komórkowe, ale zamierzali ich wysyłać swoim klientom. Po opłaceniu zamówienia kontakt z nieuczciwymi sprzedawcami urywał się. Drobiazgowa analiza pozwoliła ustalić, że przestępczym procederem zajmowali się 27-letnia kobieta  z Tychów oraz 28-letni mężczyzna z Katowic. Para w okresie od lutego 2020 roku do grudnia 2021 roku wspólnie dopuściła się 55 oszustw na łączną kwotę ponad 12 tysięcy złotych. Natomiast w okresie od stycznia do lipca 2022 roku kobieta działała już samodzielnie. W tym czasie dopuściła się 62 oszustw na prawie 17 tysięcy złotych, w związku z czym usłyszała łącznie aż 117 zarzutów. Zarówno ona, jak i jej partner przyznali się w całości do zarzucanych im czynów. Do sądu skierowany został akt oskarżenia. W wyniku czynności dochodzeniowo-śledczych policjanci ustalili 116 pokrzywdzonych.

Porady dla internautów

Policjanci radzą, co zrobić w sytuacji, kiedy kupimy przedmiot i wykonamy przelew, a nie otrzymamy tego, na co czekaliśmy. W pierwszej kolejności trzeba skontaktować się ze sprzedawcą, by wyjaśnić sytuację. To jednak nie wszystko.

W przypadku, gdy kontakt się urwał, a Ty nadal nie masz zakupionego przedmiotu lub zwrotu wpłaconych pieniędzy, możesz zgłosić zdarzenie na Policji. 

Aby to zrobić, zapisz:

  • ID ogłoszenia,

  • zrzuty ekranu wszystkich wymienionych ze Sprzedającym wiadomości,

  • dane, które posiadasz o Sprzedającym (imię i nazwisko, numer telefonu, miejscowość, numer konta bankowego),

  • dowód wykonania przelewu. – czytamy w komunikacie