Teraz gramy:

Title

Artist
Background

600-letni Cis Donnersmarcka z Kalet walczy o tytuł Drzewa Roku

Autor: w dniu 2023-06-06

600-letni Cis Donnersmarcka z Kalet walczy o tytuł Drzewa Roku 2023. Można mu w tym pomóc – oddając na niego głos. Organizatorem ogólnopolskiego plebiscytu jest Klub GAJA.

Dęby, cisy, buki, kasztanowiec, brzoza, lipa i sosna to tegoroczni finaliści organizowanego przez Klub Gaja konkursu Drzewo Roku 2023. Pośród 16 finalistów jest i śląski reprezentant. Cis Donnersmarcka z Kalet jako jedyny z naszego województwa walczy w drugim etapie konkursu. Głosowanie internautów trwa do końca czerwca.

Cis Donnersmarcka w ścisłej czołówce

Tegoroczna 13 edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła ponad 40 zgłoszeń drzew z całej Polski. Do finału zakwalifikowało się 16.

-Do końca czerwca trwa drugi etap konkursu, czyli głosowanie internautów. Na naszego Cisa można zagłosować  na stronie www.drzeworoku.pl  – zachęca Piotr Kalinowski z Urzędu Miasta w Kaletach.

Cis Donnersmarcka to  600 letni pomnik przyrody – wysoki na 16 metrów, w obwodzie liczący około 220 cm. Otrzymał swoje imię na cześć rodu Donnersmarcków – dawnych właścicieli lasów świerklanieckich.

-w 1903 roku w okolicach Kalet przeszła ogromna śnieżyca, która zniszczyła większość cisów w tych lasach. Nasz cis, był jednym z nielicznych które się ostały. Po tej śnieżycy był dość mocno przygięty do ziemi.  Książę Donnersmarck nakazał leśnikom drzewo uchronić przed wywróceniem. Założono łukowato wygiętą szynę, która miała zabezpieczać bryłę korzeniową drzewa – wspomina Piotr Kalinowski z Urzędu Miasta w Kaletach.

Cis Donnersmarcka jest jedynym drzewem reprezentującym Śląsk w konkursie Klubu Gaja –  tym bardziej warto zagłosować. Do czego zachęcamy.

Fot:UM Kalety