Teraz gramy:

Title

Artist
Background

770-lecie Bytomia. Znany jest program imprezy

Autor: w dniu 2024-03-19

Muzyka na żywo, święto stroju rozbarskiego – to niektóre atrakcje, które przygotowuje Bytom z okazji uroczystości jubileuszowych. Miasto informuje o szczegółach obchodów jubileuszowych.

W tym roku Bytom świętuje jubileusz 770-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Znany jest program jubileuszowych wydarzeń. W programie nie zabraknie akcentów historycznych, kulturalnych i artystycznych, wśród których każdy może odnaleźć coś dla siebie.

– Jubileuszowy program obejmuje szereg wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, sportowych. Najbardziej spektakularne będzie oczywiście huczne Święto Bytomia, które w tym roku odbędzie się na Rynku, a o którym już wkrótce powiemy więcej. Wśród jubileuszowych wydarzeń nie zabraknie tych, które już w zeszłym roku zaproponowali mieszkańcy – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

770-lecie Bytomia. Obchody podzielono na dwie części

Program wydarzeń został podzielony na dwie części, na które składa się: około 40 wydarzeń głównych oraz 130 inicjatyw i wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu 770-lecia miasta. Na te wydarzenia składają się – jak informuje magistrat – zarówno koncerty, gry terenowe, warsztaty, spotkania autorskie, jak i festiwale i spotkania odwołujące się do historii lokalnej i tożsamości Bytomia.

– Przygotowując program obchodów, inspirowaliśmy się dziedzictwem naszego miasta, dlatego wśród proponowanych imprez nie zabraknie wydarzeń i spotkań związanych z historią Bytomia, sportem oraz szeroko pojętą kulturą i sztuką – mówi Małgorzata Kamińska-Gola, dyrektorka Beceku.

Jednymi z zaplanowanych wydarzeń będą te nawiązujące do górniczej tożsamości Bytomia. Nie zabraknie bitwy orkiestr górniczych, w której udział wezmą Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds i Górnicza Orkiestra Dęta im. Józefa Słodczyka, ale to nie wszystko, bo odbędzie się także święto stroju rozbarskiego, któremu towarzyszyć będzie pobijanie Rekordu Polski na największe zgromadzenie osób w strojach ludowych.

– Pomysł zorganizowania bitwy orkiestr ma już kilka lat i cieszę się, że tak zacny jubileusz będziemy mogli uświetnić tą imprezą. Bitwa orkiestr odbędzie się na bytomskim Rynku 25 sierpnia – mówi Dariusz Kasperek, kapelmistrz Górniczej Orkiestry Dętej Bytom.

Powstanie także mural z okazji 770-lecia Bytomia, a w przestrzeni miasta pojawią się bytomskie akcenty takie, jak np. neon z napisem Bytom czy ławeczka nadburmistrza Bruninga.

Oko Bytomia – mapping na bytomskich kamienicach

Jubileusz stanie się okazją do spotkań. Bytom mają odwiedzić potomkowie rodzin nadburmistrza Georga Bruninga oraz Franza Landsbergera, założyciela pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego, czyli obecnego gmachu Opery Śląskiej.

– Potomkowie zasłużonych dla miasta obywateli przyjadą do Bytomia w czerwcu. W sumie odwiedzi nas 40-osobowa grupa członków rodzin z trzech kontynentów  – trzech prawnuków Georga Bruninga z rodzinami oraz 36 osób z rodziny Landsbergera, w tym 7 prawnuków – mówi Krystyna Jankowiak-Markwica.

Jubileusz ma być okazją, by bytomianie poznali postaci, które miały wpływ na historię miasta. Ich sylwetki ma przybliżyć wystawa Miejskiej Biblioteki Publicznej pod tytułem Panteon Bytomski. W przestrzeni miejskiej pojawią się też wielkoformatowe kompozycje fotograficzne, do których zdjęcia wykonają sami mieszkańcy. Zostanie ona wydrukowana jako mural i zainstalowana będzie w przestrzeni miasta.

O przeszłości i przyszłości Bytomia

 770-lecie Bytomia to także AGLO Festiwal, nad którym patronat objął Zbigniew Rokita, reportażysta, dziennikarz, laureat Nike za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Tematyka wydarzenia oscylować będzie wokół zjawisk związanych z transformacją, ekologią, pielęgnowaniem dziedzictwa i historii miasta.

– To zupełnie nowa propozycja w kalendarzu Beceku. Dzięki temu festiwalowi w maju Bytom stanie się ośrodkiem refleksji nad wyjątkowością i specyfiką miejsca, w którym żyjemy – dodaje Małgorzata Kamińska-Gola.

Spacery, koncerty, spektakle 

W ramach jubileuszowych obchodów planowane są także: Święto Bytomia, majówka, parkowy dzień dziecka, koncert tradycyjnych pieśni bytomskich czy Bytomski Jarmark Świąteczny. Wśród wydarzeń, które z pewnością będą cieszyć się zainteresowanym, nie zabraknie spacerów po najciekawszych miejscach Bytomia. Zaplanowanych zostało 17 tematycznych wycieczek, a zwiedzanie odbywać się będzie również nocą. Cykl wycieczek organizowany jest we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną "Miasta Gwarków".

W organizację wydarzeń angażują się wszystkie bytomskie instytucje kultury, a także szkoły i ośrodki sportu. Jesień w Bytomiu upłynie na sportowo. Po wrześniowym Bytomskim Półmaratonie, w listopadzie w Parku Miejskim odbędą się 96 PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych.

– W historii tych zawodów jeszcze nie było sytuacji, aby odbywały się one w centrum miasta. W Bytomiu zaprezentują się najlepsi biegacze w Polsce w biegach średnich i długich. Zawody te będą jednocześnie zawodami kwalifikacyjnymi do mistrzostw Europy, które odbędą się w Turcji – mówi Maciej Kurylas, ze Stowarzyszenia Bytomska Lekkoatletyka.

Szczegółowy program można znaleźć na www.bytom.pl.