Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Szpital Śląski w Cieszynie uruchamia Oddział dzienny psychiatryczny dla dzieci i młodzieży

Autor: w dniu 2024-03-19

Szpital Śląski w Cieszynie uruchamia Oddział dzienny psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży. Jego powstanie jest odpowiedzią na rosnące trudności w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży powiatu cieszyńskiego. 

Obecnie stopniowo, od początku marca, w ramach oddziału przeprowadzana jest kwalifikacja pacjentów oraz ich pogłębiona diagnostyka, a wszystko po to, by dostosować program terapeutyczny do ich potrzeb.  Przygotowywane są i wyposażane, jak informuje Starostwo Powiatowe w Cieszynie, sale terapeutyczne dla oddziału.

Szpital Śląski w Cieszynie da młodym pacjentom fachowe wsparcie

W ramach oddziału dziennego pacjenci w wieku 13-18 lat będą objęci codzienną terapią grupową, terapią zajęciową, konsultacjami indywidualnymi oraz opieką lekarza psychiatrii. Maksymalna liczba nastolatków w grupie będzie wynosić 15 osób. Planowane jest uruchomienie grupowego procesu terapeutycznego w drugiej połowie marca.

Planowany pobyt pacjentów wynosi 6 miesięcy, po każdych 3 miesiącach pobytu na oddziale będzie przeprowadzana ocena funkcjonowania pacjenta pod kątem nasilenia objawów oraz możliwości powrotu do jego codziennych obowiązków.

"Celem oddziału jest przygotowanie pacjentów, którzy borykają się z nasilonymi w zakresie obniżonego nastroju, lęku, autoagresji, braku motywacji do działania do wypełniania obowiązku szkolnego, aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym i rówieśniczym oraz radzenia sobie z wymaganiami, które stawia przed nimi współczesność" – informuje w oficjalnym komunikacie Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Stopniowo od drugiej połowy kwietnia oraz początkiem maja Szpital Śląski w Cieszynie będzie uruchamiał Poradnię Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży.  Obecnie trwa proces zatrudniania pracowników.