Górnośląskie kroszonki coraz piękniejsze!
Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga w dniu 2023-03-16
Kolorowe kroszonki wykonane w technikach: rytowniczej, batikowej, trawione kwasem, okładane rdzeniem sitowia czy wydmuszki z ażurowymi wzorami – można od niedzieli oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Flagowa, pokonkursowa ekspozycja "Górnośląskie kroszonki" doczekała się 33 edycji.
Blisko stuletnie kroszonki ma w swoich zbiorach Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Te nieco młodsze arcydzieła można od niedzieli, 19 marca oglądać na pokonkursowej wystawie "Górnośląskie kroszonki 2023 ".
-Kroszonek na wystawie mamy bardzo dużo! Jest ich ponad 150. Mamy kroszonki wyróżnione w 4 kategoriach: technice rytowniczej, batikowej, oklejane i nowatorskiej – wylicza kuratorka wystawy Anna Grabińska- Szczęśniak.
"Górnośląskie kroszonki" to flagowa ekspozycja Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Jej korzenie sięgają 1989 roku. Co ciekawe, konkurs po raz pierwszy przeprowadzony został w Muzeum w Gliwicach. Początkowo obejmował zasięgiem wyłącznie powiat gliwicki, z czasem rozszerzając się na całe województwo śląskie. W 2012 roku konkurs i wystawę przeniesiono do Muzeum Górnośląskiego.
-Nasze muzeum organizowało konkursy kroszonkarskie już w latach 60-tych i 70-tych. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się na pokazanie archiwalnych jaj. W naszych zbiorach zachowały się okazy nie tylko drapane czy malowane woskiem, ale i zdobione techniką dziś nieco rzadszą- oklejane papierem kolorowym – dodaje Anna Grabińska- Szczęśniak.
Arcydzieła sztuki kroszonkarskiej można w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oglądać do 30 kwietnia. Wszystko pod patronatem Radia Piekary.
Fot: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu