Fałszowali oświadczenia przy zakupie węgla
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-07-13
Podrabiali dokumentację związaną ze sprzedażą węgla w preferencyjnych warunkach. Według niej materiał opałowy mieli nabywać nawet mieszkańcy bloków. Sprawa wyszła na jaw, w związku czym zarzuty przedstawiono sześciu przewoźnikom.
Śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie zakończyli postępowanie w sprawie fałszowania dokumentacji niezbędnej do zakupu węgla dla gospodarstw domowych. Chodziło o nabycie tego paliwa po cenach preferencyjnych w określonej ilości.
Oświadczenia niezbędne przy zakupie węgla były podrabiane
Sprawa wyszła na jaw po tym, jak potencjalni nabywcy zaczęli otrzymywać pisemne informacje z kopalni o wykorzystaniu zwolnionego od podatku akcyzowego limitu.
-Zdarzały się przypadki, w których osobami takimi byli mieszkańcy bloków ogrzewanych ciepłem systemowym, a więc osoby, którym z tego rodzaju opału nie korzystały. Dochodziło też do zdarzeń, że klienci, którzy węgiel faktycznie zamówili, otrzymali go w tonażu mniejszym niż przydział, który na ich konto nabył przewoźnik po preferencyjnej cenie. Pozostały opał przewoźnicy mieli sprzedawać, także poza Śląsk, po cenach znacznie wyższych – opisuje mł. asp. Ewa Sikora – oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie
Do procederu dochodziło między grudniem 2021 a czerwcem 2022 roku. Dochodzenie trwało rok. Policjanci zabezpieczyli obszerną dokumentację oraz przesłuchali dziesiątki świadków, w tym przede wszystkich osoby, które widniały w ewidencji klientów indywidualnych kopalni.
W drugiej połowie czerwca tego roku policjanci przedstawili sześciu śląskim przewoźnikom łącznie 251 zarzutów.
Wszyscy podejrzani złożyli wyjaśnienia, przyznali się do winy i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Za przestępstwo fałszowania dokumentów, ustawodawca przewiduje nawet 5 lat więzienia.