Staw Kalina otwarty po remediacji. Organizują piknik

Autor: w dniu 2023-09-15

Staw Kalina w Świętochłowicach został poddany remediacji. Władze miasta nie kryją swojego zadowolenia z zakończenia prac i zapraszają na piknik rodzinny. 
Był śmierdzący, postindustrialny problem, ale to już przeszłość. Staw Kalina w Świętochłowicach zmienia oblicze, a mieszkańcy Świętochłowic będą mogli przekonać się o tym podczas organizowanego dziś wydarzenia.

Staw Kalina po remediacji. Dziś piknik rodzinny

Remediacja wraz z rewitalizacją stawu Kalina w Świętochłowicach to jeden z największych takich projektów w skali kraju, który realizowany był w latach 2020-2023. Dziś mieszkańcy miasta będą mogli dziś zobaczyć, podczas rodzinnego pikniku, jak bardzo zmieniło się to miejsce, tym bardziej że jeszcze niedawno Kalina była symbolem niechlubnej postindustrialnej przeszłości regionu oraz "śmierdzącego" problemu, z którym przez lata nie potrafiły poradzić sobie kolejne świętochłowickie samorządy.

– Dzięki wysiłkowi zgranego zespołu urzędników oraz wsparciu i zaangażowaniu wielu osób i instytucji, którym dziś serdecznie dziękuję, zdegradowany i zanieczyszczony teren wreszcie zamienia się w miejsce rekreacji i wypoczynku. Dla kolejnych pokoleń fenolowy fetor i natężenie toksycznych substancji będzie już tylko wspomnieniem. Jestem przekonany, że z tego, co wspólnie udało nam się dokonać z radością będą korzystać również mieszkańcy ościennych miast – informuje Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Głównym celem prac prowadzonych przez polsko-francuskie konsorcjum firm Remea oraz Menard było oczyszczenie stawu oraz gruntów wokół ze szkodliwych chemikaliów, a także przywrócenie jego aktywności biologicznej. Utworzenie atrakcyjnych terenów zieleni w rejonie stawu Kalina powstałych w konsekwencji remediacji terenu i przywrócenia biologicznej aktywności stawu jest równoznaczne z poprawą środowiska miejskiego.

Remediacja z użyciem pionierskich rozwiązań

W ramach inwestycji wartej 73 mln zł wykorzystano szereg pionierskich rozwiązań, z których część była zastosowana po raz pierwszy w Polsce. Innowacyjność metod polegała na tym, że wykorzystywały one w większości naturalne procesy, które intensyfikowały degradację zanieczyszczeń.

Pierwszym etapem realizacji zadania było, jak informuje świętochłowicki magistrat, odizolowanie źródła zanieczyszczeń za pomocą bariery przeciwfiltracyjnej wykonanej wokół hałdy. W rejonie stawu wykonano żelbetowy zbiornik, dzięki któremu odcieki z hałdy są przechwytywane i kierowane do komunalnej oczyszczalni. Dodatkowo wykonano nowatorski system podczyszczania odcieków. Bazuje on na zmodyfikowanym złożu biologicznym oraz instalacji do aeracji z zastosowaniem dyfuzorów drobnopęcherzykowych.

W drugim etapie podjęto działania mające na celu wydobycie chemikaliów zalegających w osadzie dna stawu przy użyciu refulera odpornego na degradujące działanie związków chemicznych oraz odwodnienie tych osadów po złożonym procesie odpiaszczenia, dekantacji i koagulacji. W ramach kontraktu zastosowano technologię termicznej desorpcji, co pozwoliło całkowicie zneutralizować wydobyty materiał na miejscu, bez konieczności wywozu zanieczyszczeń do utylizacji.

O szczegółach informowano podczas zorganizowanej dziś briefingu:

W trakcie tego spotkania przed kamerami pojawił się nietypowy gość, który nie bez powodu zwrócił na siebie uwagę zebranych. Najwidoczniej także był zainteresowany zagadnieniem:

Przeprowadzono bioremediację

Po usunięciu związków chemicznych ze stawu przystąpiono do procesu bioremediacji, czyli likwidacji zanieczyszczeń z użyciem mikroorganizmów. W wyniku prac w stawie Kalina zaczęło pojawiać się długo wyczekiwane życie biologiczne, zaś wokół powstaje zadrzewiony teren rekreacyjny.

– Efekt końcowy wypracowaliśmy wspólnie w oparciu o współudział lokalnej społeczności w wieloletnim procesie przywracania tego obszaru Mieszkańcom. Obok osiągniętego efektu ekologicznego możemy dzięki temu cieszyć się przestrzenią, w której nasadzono nowe drzewa i krzewy. Coś dla siebie znajdą tu pasjonaci aktywnego spędzania czasu, miłośnicy spokojnego odpoczynku na łonie natury, ale też najmłodsi mieszkańcy – dodaje prezydent Beger.

Fot. Gabriela Kokott-Drzyzga

Jak podkreśla, mieszkańcy będą mogli korzystać m.in. boiska do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, placu zabaw, plenerowej siłowni. Ponadto w ramach zagospodarowania powstał wybieg dla czworonogów, wykonano również ścieżki rowerowe i spacerowe.

Fot. Gabriela Kokott-Drzyzga

Staw Kalina ma szansę już wkrótce stać się znakomitym miejscem na odpoczynek zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Jak zapowiadają organizatorzy, już podczas piątkowego wydarzenia teren wokół stawu będzie tętnił życiem.

Program wspólnego świętowania wygląda następująco:

  • 16:00 | otwarcie wydarzenia
  • 16:30 | występ zespołu "Roko i Colino", animacje dla dzieci, warsztaty ekologiczne
  • 16:30 | turniej piłki nożnej
  • 16:30, 17:45 | treningi z Kamilem Banasiem – wicemistrzem Europy w kulturystyce
  • 17:00 | przejazd rowerowy
  • 18:00 | nordic walking / spacer wokół stawu
  • 18:00 | quizy dla dzieci i dorosłych z nagrodami
  • 19:00 | koncert zespołu "Piff Parre"
  • strefa gastronomiczna / znakowanie rowerów / porady fit&active / akcja adopcyjna psów

Projekt "Poprawa jakości środowiska miejskiego Gminy Świętochłowice – remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności" realizowany został w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego.