O krok od tragedii na przejeździe kolejowym

Autor: w dniu 2023-11-06

Kierowca osobowej toyoty w ostatniej chwili zatrzymał się tuż przed rozpędzonym pociągiem. Sytuacja była skrajnie niebezpieczna. Policja opublikowała nagranie ku przestrodze.

Dużą nieodpowiedzialnością wykazał się kierowca osobowej Toyoty na przejeździe kolejowym w powiecie pszczyńskim. Auto stanęło bardzo blisko torów i kierujący w ostatniej chwili zdążył wycofać się przed nadjeżdżającym składem.

O krok od tragedii na przejeździe kolejowym

Zdarzenie zarejestrowała kamera maszynisty. Pszczyńska policja publikuje nagranie ku przestrodze, aby pokazać, że chwila nieuwagi na jezdni może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji:

Policja przypomina, że przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie i niestosowanie się do znaku "STOP", wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone i próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów –  to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo często zachowują się piesi i rowerzyści.

Oto kilka cennych wskazówek:

  • Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką może uderzyć ona w samochód, jest proporcjonalna do siły z jaką samochód może zmiażdżyć aluminiową puszkę.
  • Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn o około 1 metr z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.
  • Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy składów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
  • Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek i wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
  • Nie wolno chodzić po torach – jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie, gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach – jest już za zwykle za późno na reakcję. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle, co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
  • Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane, nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
  • Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
  • Bądź czujny na terenie kolejowym: nie czytaj, nie słuchaj muzyki przez słuchawki, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu i pamiętaj, że infrastruktura kolejowa nie jest miejscem do zabaw lub wypoczynku.