Metropolita Katowicki otrzymał paliusz

Autor: w dniu 2023-11-26

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi nałożył paliusz na ramiona abp. Adriana Galbasa. Nuncjusz przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Na początku celebracji, w imieniu papieża nałożył paliusz na ramiona abp. Adriana.

Nakładamy Tobie paliusz wzięty z konfesji świętego Piotra, abyś go nosił w granicach swojej prowincji kościelnej. Niech ten paliusz będzie dla Ciebie symbolem jedności i oznaką komunii ze Stolicą Apostolską. Niech będzie więzią miłości i zachętą do męstwa – powiedział Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi.

W homilii zwrócił uwagę na związek pomiędzy uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata a symboliką paliusza.

Kiedy słyszymy słowo "król", jesteśmy skłonni myśleć o kimś, kto ma władzę nad innymi i korzyści dla siebie. Niestety, dość łatwo jest przenieść na Kościół ten ziemski i egoistyczny sposób postrzegania i sprawowania odpowiedzialności. Tak więc, na przykład, niektórzy mogą myśleć, że arcybiskup Adrian zyskuje szerszą władzę nad ludźmi i rzeczami, podczas gdy w rzeczywistości bycie metropolitą wymaga od niego jeszcze większego zaangażowania i hojności – dodał nuncjusz.

Pod koniec Eucharystii słowo do zgromadzonych skierował metropolita katowicki. Przywołał słowa Jezusa: "gdy byłeś młodszy opasywałeś się sam i chodziłeś gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz inny Cię opasze". Wspomniał też szczególne momenty osobistego życia związanego z opasaniem: obłóczyny, wieczną konsekrację w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego oraz sakrę biskupią.

Jest jednak coś więcej: Bożego opasania doświadczam każdego dnia. Myślę, że doświadczacie go także i wy! To opasanie miłością i dobrocią Pana, które trwa od zawsze, a które widoczne stało się od chwili naszego chrztu. Bez Niego – choć przecież nie zawsze sobie to uświadamiamy – nie dalibyśmy rady zrobić nawet jednego oddechu, postawić choćby jednego kroku, wymyśleć jednej myśli i powiedzieć jednego słowa – zaznaczył abp Galbas.

Eucharystię koncelebrowało piętnastu biskupów i kilkudziesięciu księży. Uczestniczyły w niej także władze lokalne i samorządowe oraz licznie zgromadzeni wierni.

Abp Galbas przyjął paliusz w Rzymie, 29 czerwca br, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Do 2015 roku obrzęd przekazania i nałożenia paliusza odbywał się w trakcie jednej uroczystości. Papież Franciszek zmienił ten zwyczaj aby podkreślić więź metropolity z Kościołem lokalnym.

Paliusz jest wełnianym pasem o szerokości kilku centymetrów. Zdobi go sześć czarnych równoramiennych krzyży. Baranki, od których pochodzi wełna, zostają pobłogosławione we wspomnienie św. Agnieszki, 21 stycznia.

Foto i źródło: www.archidiecezjakatowicka.pl