Kontrole kompostowników. Miasto zweryfikuje deklaracje mieszkańców
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-09-24
Bytomscy urzędnicy ruszą w miasto, by odwiedzić domostwa tych, którzy zadeklarowali, iż korzystają z kompostowników. Chodzi o zastosowaną wobec tych osób obniżkę za wywóz śmieci.
W październiku, jak informują bytomscy urzędnicy, rozpoczną się kontrole przydomowych kompostowników. Będzie to dotyczyło wszystkich tych, którzy zadeklarowali posiadanie takiego pojemnika na bio-odpady i korzystają ze zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Kontrole kompostowników. Odwiedzą kilkadziesiąt lokalizacji
Celem kontroli będzie sprawdzenie, czy właściciele nieruchomości rzeczywiście mają kompostownik i korzystają z niego zgodnie z jego przeznaczeniem. W Bytomiu deklaracje posiadania zbiornika na odpadki pochodzenia biologicznego złożyło 53 właścicieli nieruchomości.
Ci, którzy otrzymują ulgę związaną z posiadaniem kompostownika, mają obowiązek – informuje urząd – umożliwić pracownikom Urzędu Miejskiego przeprowadzenie kontroli. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach posiadanie kompostownika i kompostowanie bioodpadów podlega weryfikacji.
Uwaga! Warto sprawdzić!
W dobie, gdy oszuści wykorzystują każdą okazję, by wejść nieproszeni do mieszkań czy na teren posesji urząd podkreśla, że osoby kontrolujące będą legitymować się imienną legitymacją ze zdjęciem oraz pisemnym upoważnieniem udzielonym przez Prezydenta Miasta Bytom, zezwalającym na przeprowadzenie weryfikacji posiadania zgłoszonego kompostownika. Podczas kontroli zostanie wykonana dokumentacja fotograficzna, a po jej zakończeniu sporządzony zostanie protokół.
Kto może stracić prawo do ulgi
Właściciel nieruchomości – przekazuje magistrat – traci prawo do ulgi, jeśli:
- nie posiada kompostownika przydomowego,
- nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym,
- uniemożliwia dokonanie oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji ze stanem faktycznym.
"Ponowne skorzystanie ze zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do zwolnienia stała się ostateczna i wymaga złożenia nowej deklaracji. Warto pamiętać, że osoba, która mimo złożonej deklaracji nie posiada kompostownika lub nie kompostuje bioodpadów, podlega karze grzywny" – czytamy na stronie internetowej urzędu.
W przypadku nieobecności podczas planowanego terminu kontroli, należy zadzwonić pod numer telefonu: 32 779 85 47 lub 32 779 85 49 i ustalić nowy termin. Udostępnienie nieruchomości do kontroli jest obowiązkowe. Uniemożliwienie kontroli, przekazuje magistrat, powoduje utratę prawa do ulgi w opłacie.