Minęło 45 lat od katastrofy w KWK „Dymitrow”

Autor: w dniu 2024-10-10

To była jedna z największych tragedii w historii polskiego górnictwa. Zginęło kilkudziesięciu górników, a wspomnienia o tym zdarzeniu są wciąż żywe. Dziś uczczono pamięć tych, którzy stracili życie w katastrofie w kopalni "Dymitrow".

10 października 1979 roku doszło w Kopalni Węgla Kamiennego "Dymitrow" do tragicznego w skutkach wybuchu pyłu węglowego. Zginęło wówczas 34 górników. Dzisiaj, w 45. rocznicę jednej z największych tragedii w polskim górnictwie, kwiaty pod tablicą upamiętniającą zmarłych górników złożyli m.in. zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA, Wyższego Urzędu Górniczego, poczty sztandarowe, górnicy oraz ratownicy górniczy.

Jedna z największych tragedii w powojennym górnictwie w Polsce

Do jednej z największych tragedii w powojennym górnictwie w naszym kraju doszło o godz. 18.55, 10 października 1979 roku. Właśnie wtedy miał miejsce wybuch pyłu węglowego w oddziale IV na poziomie 774 m. W strefie zagrożenia przebywało 43 górników, 34 spośród nich znajdowało się w bezpośredniej strefie wybuchu – poniosło śmierć.

W trakcie dzisiejszych uroczystości znicze i wieńce zostały złożone przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, odsłoniętą w barbórkę 4 grudnia 1980 roku z inicjatywy załogi kopalni. Wyryte zostały na niej imiona i nazwiska wszystkich 34 ofiar, którym uczestnicy dzisiejszych obchodów oddali hołd.

Fot. UM Bytom/Hubert Klimek

Warto podkreślić, że trzy lata po tragedii w KWK "Dymitrow", w nocy z 28 na 29 listopada 1982 roku, w tej samej kopalni ponownie doszło do wybuchu pyłu węglowego. Zginęło wówczas 18 osób – 17 ratowników górniczych, którzy byli w strefie wybuchu oraz lekarz.

Historia KWK Centrum

KWK "Dymitrow", wcześniej "Vereinigte Karsten-Centrum" oraz KWK "Centrum" należała do jednej z najdłużej fedrujących kopalń w Bytomiu. Dzisiaj po jednym z największych bytomskich zakładów przemysłowych pozostały już głównie szyby kopalniane. Jej początki sięgają 1872 roku kiedy na zrębach kopalń rud cynku i ołowiu rozpoczęto budowę kopalni węgla kamiennego, nadzorowaną przez Śląską Spółkę Akcyjną do Budowy Kopalń i Hut Cynku.

Pierwsze tony węgla z pokładu na głębokości 226 m wydobyto w 1878 roku . Ostatecznego kształtu kopalnia nabrała dopiero w 1881 roku, gdy doszło do połączenia kilku pól górniczych i kopalń: "Karsten", "Centrum", "Beuthener Gruben" oraz "Kaiser Wilhelm".

W 1999 roku powstał Zakład Górniczy "Centrum" Sp. z o. o, który w 2003 roku włączono do Kompanii Węglowej SA. Już dwa lata później, w 2005 roku ZG "Centrum" połączono z Zakładem Górniczym "Bytom III" Sp. z o.o., tworząc Kopalnię Węgla Kamiennego "Bobrek-Centrum", która przetrwała do 2015 roku, kiedy rozdzielono ją na dwa zakłady, z którego KWK "Centrum" została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA i postawiona w stan likwidacji.

Źródło i zdjęcie: UM Bytom