Obowiązkowe czujki czadu i dymu. Nowe regulacje wchodzą w życie
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-12-23
Weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wprowadza obowiązek instalacji czujników dymu i czadu w pomieszczeniach z piecami na węgiel lub gaz.
Od poniedziałku, 23 grudnia, obowiązuje rozporządzenie MSWiA, które nakłada obowiązek instalacji czujników dymu i czadu w pomieszczeniach z piecami na węgiel lub gaz. Nowe przepisy wprowadzono w odpowiedzi na niepokojące statystyki dotyczące pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym ochrony przeciwpożarowej budynków, czujki muszą być zainstalowane w mieszkaniach, domach, wynajmowanych lokalach, pokojach oraz miejscach noclegowych przeznaczonych na usługi hotelarskie.
Obowiązkowe czujki czadu i dymu. Wyznaczono daty graniczne
Harmonogram wdrażania nowych przepisów przewiduje, że od 23 grudnia 2024 roku obowiązek instalacji czujników dotyczy nowo budowanych budynków mieszkalnych oraz obiektów przeznaczonych na usługi hotelarskie. Do 30 czerwca 2026 roku czujki muszą znaleźć się w lokalach mieszkalnych przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy oraz w miejscach noclegowych w hotelach. Natomiast do 1 stycznia 2030 roku obowiązek ten obejmie istniejące budynki mieszkalne wyposażone w piece na paliwa stałe, ciekłe lub gazowe.
Alarmujące dane dotyczące bezpieczeństwa
Nowe przepisy to reakcja na alarmujące dane dotyczące bezpieczeństwa. W 2024 roku w Polsce odnotowano ponad 27,4 tys. pożarów w budynkach mieszkalnych, w których zginęło 269 osób, a ponad 1,9 tys. zostało rannych. Doszło także do 12,3 tys. pożarów sadzy, które spowodowały śmierć pięciu osób, a 116 zostało rannych. Zatrucia tlenkiem węgla zabiły 43 osoby, a niemal 1,2 tys. zostało poszkodowanych. Szczególnie niepokojące jest to, że dzieci stanowią 6% ofiar śmiertelnych zatrucia czadem, a wśród wszystkich poszkodowanych najmłodsi to aż 27%.
Niewielki koszt i wzrost bezpieczeństwa
Koszt instalacji czujników nie jest wysoki – średnia cena autonomicznej czujki dymu wynosi około 60 zł, a czujki tlenku węgla około 100 zł. To niewielki wydatek, który może uratować życie. Strażacy apelują, by szczególnie w okresie grzewczym zadbać o bezpieczeństwo domowników. Nieprawidłowo działające piece, kotły, kominki oraz niesprawne przewody wentylacyjne, spalinowe i dymowe to główne przyczyny zatruć i pożarów. Eksperci podkreślają, że instalacja czujek dymu i czadu znacząco zwiększa bezpieczeństwo, a nowe przepisy są ważnym krokiem w ochronie zdrowia i życia mieszkańców.