Zatrucie tlenkiem węgla w Zabrzu

Autor: w dniu 2025-01-21

Mieszkanka Zabrza trafiła do szpitala. Powodem jej poważnych problemów zdrowotnych było zatrucie tlenkiem węgla. Służby wyjaśniają obecnie dokładnie okoliczności zdarzenia.

Co roku śmiercionośny czad zbiera swoje żniwo. Można ustrzec się przed fatalnymi skutkami ulatniania się tego gazu. Faktem jest jednak, że można podjąć kroki, by zabezpieczyć siebie i bliskich.

Zatrucie tlenkiem węgla w Zabrzu

Co roku śmiercionośny czad zbiera swoje żniwo, ale ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można znacząco zminimalizować. Policjanci przypominają o kilku kluczowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim warto zainstalować w domu lub mieszkaniu czujnik tlenku węgla. Dla większego bezpieczeństwa dodatkowe czujki powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu, zwłaszcza w sypialniach czy łazienkach. Nie należy lekceważyć objawów takich jak duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyspieszone tętno i oddech – mogą one świadczyć o zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i skontaktować się z lekarzem.

Pamiętajmy również o regularnych przeglądach instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczeniu. Niewywiązywanie się z tego obowiązku przez właściciela budynku nie tylko zwiększa ryzyko dla użytkowników, ale jest również zagrożone karą grzywny. Podczas korzystania z pieca gazowego, kuchenki gazowej lub węglowej, warto uchylić okno. Nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych ani otworów nawiewnych. Przy instalacji systemów grzewczych korzystajmy wyłącznie z usług wykwalifikowanych specjalistów.

Należy używać sprawnych technicznie urządzeń spalających paliwo zgodnie z instrukcją producenta i regularnie kontrolować ich stan techniczny. Wymieniając okna na nowe, warto sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo, ponieważ nowoczesne okna są zazwyczaj bardziej szczelne, co może pogorszyć przepływ powietrza. Sprawdzajmy ciąg powietrza, na przykład przystawiając kartkę papieru do kratki wentylacyjnej – jeśli wentylacja działa poprawnie, kartka przywrze do otworu. Pamiętajmy też o częstym wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza kuchni i łazienek wyposażonych w termy gazowe, a najlepiej zapewnijmy lekkie rozszczelnienie okien. Warto pamiętać o tym wszystkim, by zminimalizować sytuacje podobne do tych, która miała miejsce wczoraj w Zabrzu.

W poniedziałek około godziny 20.14, mieszkanka Zabrza poinformował służby ratunkowe, że nie może się dostać do znajdującego się przy ulicy Trocera mieszkania swojej 72-letniej matki. Po siłowym wejściu do lokalu 72-latkę znaleziono nieprzytomną na łóżku, a w mieszkaniu stwierdzona wysokie stężenie tlenku węgla.

Seniorkę w stanie ciężkim przetransportowano do szpitala w Sosnowcu. Policjanci, prowadzą teraz czynności, które pozwolą wyjaśnić dokładne okoliczności tego zdarzenia.