Nastolatek spadł na twarz do rzeki. Pomogli mu specjaliści GCZD
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2025-04-30
Specjaliści Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach podjęli się skomplikowanej operacji rekonstrukcji twarzy nastolatka, który uległ poważnemu wypadkowi.
Niezwykły, bardzo skomplikowany zabieg w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Specjaliści chirurgii szczękowo-twarzowej po wielogodzinnej operacji zrekonstruowali twarz nastolatka po wypadku. W leczenie chłopaka zaangażowany był wielospecjalistyczny zespół medyków z GCZD.
Nastolatek spadł na twarz do rzeki
Młody człowiek kilkanaście dni temu – przekazuje Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach – spadł na twarz do rzeki z wysokości kilku metrów. Doznał bardzo licznych złamań w obrębie twarzoczaszki. Miał uszkodzone praktycznie wszystkie kości twarzy, wiele złamań wieloodłamowych z licznymi przemieszczeniami.
– W swojej wieloletniej pracy nie spotkałam się jeszcze z tak licznymi obrażeniami. Jego twarzoczaszka przypominała rozsypane puzzle, które trzeba było ponownie starannie złożyć – mówi dr hab. Bogusława Orzechowska-Wylęgała, specjalista z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej w GCZD.
Skomplikowaną operację przeprowadzono tydzień po wypadku, kiedy stan pacjenta się ustabilizował.
– Zabieg trwał aż 9 godzin. By zrekonstruować kości czołowe, jarzmowe, szczęki, nosa i żuchwy, wprowadziliśmy u pacjenta kilkanaście płytek do osteosyntezy oraz zastosowaliśmy 56 śrub. To chyba najbardziej skomplikowany zabieg z zakresu traumatologii, jaki mieliśmy okazję przeprowadzać – podkreśla dr hab. Bogusława Orzechowska-Wylęgała.
Fot. GCZD
W leczenie nastolatka zaangażowany był wielospecjalistyczny zespół medyków GCZD. W zależności od etapu terapii, chłopakiem zajmowali się ratownicy i lekarze z SOR, specjaliści diagnostyki obrazowej, specjaliści chirurgii twarzowo-szczękowej, anestezjolodzy oraz laryngolodzy. Cały czas był pod opieką specjalistycznej kadry pielęgniarskiej. Wiadomo, że pacjent zostanie w katowickim szpitalu. Czeka go jeszcze długie leczenie, a następnie specjalistyczna rehabilitacja.
Pododdział funkcjonuje od 6 lat
Pododdział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej funkcjonuje w GCZD od 6 lat. Trafiają tam mali pacjenci wymagający operacji z powodu próchnicy, ropni, guzów, nadliczbowych zębów, a także dzieci po wypadkach, leczone w GCZD w ramach Centrum Urazowego dla Dzieci. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od schorzenia i stanu pacjenta. W większości przypadków pobyt pacjenta w szpitalu w związku z zabiegiem jest krótkotrwały. By dziecko mogło w GCZD skorzystać z zabiegu z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej – przekazuje szpital – potrzebne jest skierowanie od lekarza pediatry do Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Podczas pierwszej wizyty w poradni lekarz ocenia stan pacjenta i podejmuje decyzję, co do zakresu i terminu operacji.