Z Bytomia dojedziemy pociągiem do największych polskich miast
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2025-05-21
W Bytomiu będą zatrzymywać się nie tylko pociągi lokalne, ale także te dalekobieżne. Ma to związek z korektą rozkładu. Gdzie będziemy mogli dojechać? Wykaz kierunków spory, więc jest w czym wybierać.
Nie tylko lokalne, ale również dalekobieżne pociągi będą zatrzymywać się w Bytomiu. Od 15 czerwca wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy Polskich Kolei Państwowych, dzięki czemu miasto zyska połączenia m.in.: z Trójmiastem, Krakowem, Rzeszowem, Przemyślem, a także Opolem, Wrocławiem i Poznaniem. Na Portalu Pasażera PKP S.A. dostępne są już rozkłady jazdy pociągów uwzględniające zaplanowaną korektę rozkładu. Wystarczy wejść na stronę https://portalpasazera.pl/ i sprawdzić połączenia do wybranych miast.
Z Bytomia dojedziemy pociągiem do największych polskich miast
Z najważniejszych połączeń dalekobieżnych przez Bytom, jakie znalazły się w korekcie rozkładu jazdy są pociągi do Przemyśla Głównego przez Kraków, Tarnów i Rzeszów. Nadto, dojedziemy bezpośrednio do Poznania, Wrocławia, Opola, ale również Gdańska i Gdyni. W rozkładzie jazdy pojawiły się także połączenia wakacyjne do Kołobrzegu i na Hel przez Puck, Władysławowo i Jastarnię. Część połączeń kolejowych dalekobieżnych będzie tylko w weekendy, ale dzięki dogodnemu połączeniu Bytomia z Gliwicami, możliwa jest tam przesiadka na inne połączenia kolejowe.
Władze miasta apelują o stałe połączenia dalekobieżne przez Bytom
Mimo uruchomienia w okresie wakacyjnym nowych połączeń dalekobieżnych przez Bytom, władze miasta zwróciły się do Departamentu Kolejnictwa Ministerstwa Infrastruktury z apelem o uruchomienie przez stację Bytom przynajmniej dwóch, stałych par pociągów w relacjach do Warszawy, Łodzi, Krakowa, Poznania, Opola i Wrocławia. W piśmie Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia zwrócił uwagę nie tylko na wielkość miasta, podwyższenie parametrów sieci kolejowej w obrębie stacji Bytom, ale również możliwość komfortowego przejazdu do sąsiednich miast wojewódzkich, stolicy oraz ważnych ośrodków akademickich.
– Rewitalizacja linii kolejowych, bytomskiego dworca czy powstanie nowych przystanków kolejowych umożliwia bezpieczne, szybkie i wygodne podróżowanie kolejowe – mówi zastępca prezydenta Michał Bieda.
Jak wskazuje wiceprezydent Michał Bieda, w dalszym ciągu miasto będzie rozmawiać z PKP celem zwiększenia przepustowości przez stację Bytom, aby połączenia kolejowe dalekobieżne przez miasto na stałe zostały wpisane w siatkę krajowych połączeń pasażerskich.
Fot. UM Bytom
Źródło: UM Bytom