Klauni w kolejnym oddziale GCZD

Autor: w dniu 2025-07-02

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) nie od dziś działają klowni medyczni z Fundacji Czerwone Noski. Teraz rozpoczynają wizyty na oddziale kardiochirurgii. To kolejny krok we współpracy z katowickim szpitalem.

Czerwone Noski to profesjonalni artyści, którzy z humorem, empatią i odpowiedzialnością łagodzą stres związany z hospitalizacją. Od 2022 roku wspierają małych pacjentów GCZD na wybranych oddziałach, a od początku 2025 roku również na Bloku Operacyjnym Leczenia Krótkoterminowego.

Działają w siedmiu miastach w Polsce, a ich obecność przynosi wymierne efekty – dzieci są spokojniejsze, bardziej rozluźnione i lepiej przygotowane do zabiegów.

– Dzięki Czerwonym Noskom stres i strach ustępują miejsca uśmiechowi! Odkąd są z nami, nie zamawiamy już uspokajającego syropu – we wtorki nie stosujemy premedykacji. Dziękujemy za niesamowitą umiejętność dodawania otuchy i rozładowywania napięcia. Napięcie i stres w naszym zawodzie towarzyszą niestety nieustannie – mówi Magdalena Grabarczyk, Koordynator Odcinka Leczenia Krótkoterminowego GCZD

Wizyty klownów medycznych są postrzegane jako źródło radości dla dzieci, ale także wsparcie dla rodziców i personelu medycznego.

– Klowni medyczni Czerwonych Nosków odwiedzają w naszym szpitalu pacjentów regularnie już od trzech lat. Doskonale przygotowani klowni medyczni wykorzystują klownadę, slapstick, muzykę na żywo, a przede wszystkim działania kierują indywidualnie do każdego małego pacjenta dostosowując je do wieku i kondycji psychofizycznej dziecka. W rezultacie ich działań dzieci są weselsze, bardziej rozluźnione i łatwiej przechodzą przez procedury medyczne. Wizyty i profesjonalne przygotowanie docenia też personel, który widzi na co dzień jak duży wpływ działania Czerwonych Noksów mają na samopoczucie i dobrostan chorych dzieci. Obecnie Czerwone Noski odwiedzają pacjentów naszego szpitala na dwunastu oddziałach oraz na odcinku leczenia krótkoterminowego. Bardzo chcielibyśmy, żeby Czerwone Noski objęły swoimi regularnymi działaniami również oddział Kardiochirurgii GCZD – mówi Wojciech Gumułka, Rzecznik Prasowy GCZD, podkreśla.

Jak strach zamienić w uśmiech?

Dzieci na oddziale kardiochirurgii – są pełne lęku, zmęczone, czekające na operację serca. W takich chwilach obecność klowna medycznego może przynieść ulgę, rozproszyć strach i przywrócić uśmiech. Badania naukowe potwierdzają, że śmiech i zabawa mają realny wpływ na funkcjonowanie organizmu – obniżają poziom stresu, wzmacniają odporność i poprawiają samopoczucie. To nie magia – to profesjonalna interwencja emocjonalna, która realnie wspiera proces leczenia.

Kierownik Oddziału Kardiochirurgii zaprosił Czerwone Noski do odwiedzania pacjentów. W odpowiedzi na to zaproszenie Fundacja Czerwone Noski chce, aby klowni medyczni odwiedzali oddział kardiochirurgii GCZD regularnie, aby jak najwięcej dzieci mogło skorzystać z tej wyjątkowej formy wsparcia. Okazuje się, że bez finansowania ten program nie będzie mógł być realizowany. Stąd też fundacja otworzyła zbiórkę środków na kontynuację wizyt na Oddziale Kardiochirurgii GCZD.

Każdy może wesprzeć klownów medycznych Fundacji Czerwone Noski w ich działaniu na rzecz dzieci na Oddziale Kardiochirurgii GCZD, przekazując darowiznę na stronie https://www.czerwonenoski.pl/slask/ lub profilu Fundacji na https://www.facebook.com/CzerwoneNoskiKlownWSzpitalu. Każda wpłata to kolejne uśmiechy małych pacjentów.

Fundacja Czerwone Noski od 2012 roku wspiera dzieci i dorosłych w szpitalach, domach pomocy społecznej, hospicjach oraz ośrodkach dla uchodźców, włącza się też w działania na rzecz dzieci z terenów dotkniętych powodzią. W 2024 roku Czerwone Noski dotarły z terapią śmiechu do ponad 24 tysięcy dzieci w szpitalach w całej Polsce. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: W śmiechu nadzieja. Fundacja poprzez działania profesjonalnie przygotowanych artystów – klownów medycznych wspiera emocjonalnie i minimalizuje stres u dzieci i dorosłych na oddziałach szpitalnych od onkologii po rehabilitację, w gabinetach zabiegowych, w trakcie badań rezonansem magnetycznym. Jako jedyna fundacja w Polsce wspiera dzieci na blokach operacyjnych. Klowni medyczni codziennie odwiedzają małych pacjentów w 10 szpitalach w 7 miastach w Polsce w tym w Centrum Zdrowia Dziecka – największym polskim szpitalu pediatrycznym. Fundacja wspiera swoimi działaniami seniorów przebywających w domach pomocy społecznej. Od 2019 roku prowadzi program Humor w Medycynie adresowany do personelu medycznego, w którym pokazuje, jak w prosty sposób zbudować pozytywną relację z pacjentem. https://www.czerwonenoski.pl/