Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Supersprawni”, czyli Tauron i Czerwone Noski leczą uśmiechem

Autor: w dniu 2023-10-27

Czy szpital może być miejscem przyjaznym dla małych pacjentów? Czy można zmienić go w cyrk lub teatr, a hospitalizowane dzieci w artystów? Dla Fundacji Czerwone Noski odpowiedź jest oczywista.

W piątek, 27 października odbył się finał projektu "Supersprawni" w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. To pokaz cyrkowo-teatralny z udziałem małych pacjentów. Realizowany jest po raz pierwszy w chorzowskim szpitalu dzięki współpracy z Tauron Polska Energia S.A.

"Supersprawni" – program realizowany w szpitalach

Do 10.000 tysięcy małych pacjentów w śląskich szpitalach dotarli medyczni klowni z Fundacji Czerwone Noski, która wspierana jest od maja 2022 roku przez Tauron, dzięki czemu działania wolontariuszy mogła objąć także Śląsk.

– Każdy uśmiech w szpitalu, w trakcie często długiej i wyczerpującej terapii, przynosi małoletnim pacjentom nadzieję. Działanie klownów medycznych Czerwonych Nosków jest jak pocztówka ze słonecznych wakacji, na której odczytać można słowa otuchywyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. TAURON od lat angażuje się w inicjatywy wspierające służbę zdrowia na Śląsku, zarówno poprzez zakup konkretnego sprzętu czy remonty szpitalnych pomieszczeń, jak i przedsięwzięcia pomagające pacjentom w czasie hospitalizacji dodaje prezes Szczeszek.

Grupa TAURON wspiera Fundację od 2022 roku, dzięki czemu klowni medyczni Czerwonych Nosków terapeutyzowali humorem już niemal 10 tysięcy dzieci w śląskich szpitalach. Czerwone Noski miały ponad 280 szpitalnych wizyt i ponad 30 wizyt na blokach operacyjnych, gdzie wstępu nie mają nawet rodzice.

– Pobyt w szpitalu wiąże się ze stresem, nudą i poczuciem braku wpływu na przebieg niezbędnych w procesie leczenia procedur medycznych. Uczestnicy programu "Supersprawni" poprzez udział w prowadzonych przez klownów medycznych warsztatach i finałowym przedstawieniu, koncentrują uwagę na nauce nowych umiejętności, odzyskują sprawczość i wiarę w siebie oraz pozytywny wpływ humoru na przyspieszenie procesu leczenia. Ten projekt, tak jak i inne realizowane od 1,5 roku działania Czerwonych Nosków na Śląsku, prowadzimy w partnerstwie z TAURON Polska Energia mówi Marcin Dudek, dyrektor Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.

Fundacja Czerwone Noski od ponad 10 lat wspiera szpitalny ekosystem. Wszystkie programy fundacji łączy wspólne hasło: "W śmiechu nadzieja". Fundacja poprzez działania profesjonalnie przygotowanych klownów medycznych wspiera podmiotowość dzieci w szpitalach, przywracając najmłodszym uśmiech i poczucie sprawczości. Wspiera rodziców i personel medyczny w trudnych sytuacjach. Tworzy środowisko przyjazne szczęśliwemu dzieciństwu, by pobyt w szpitalu nie był dla dzieci i ich opiekunów traumatycznym przeżyciem.