„Supersprawni”, czyli Tauron i Czerwone Noski leczą uśmiechem
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-10-27
Czy szpital może być miejscem przyjaznym dla małych pacjentów? Czy można zmienić go w cyrk lub teatr, a hospitalizowane dzieci w artystów? Dla Fundacji Czerwone Noski odpowiedź jest oczywista.
W piątek, 27 października odbył się finał projektu "Supersprawni" w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. To pokaz cyrkowo-teatralny z udziałem małych pacjentów. Realizowany jest po raz pierwszy w chorzowskim szpitalu dzięki współpracy z Tauron Polska Energia S.A.
"Supersprawni" – program realizowany w szpitalach
Do 10.000 tysięcy małych pacjentów w śląskich szpitalach dotarli medyczni klowni z Fundacji Czerwone Noski, która wspierana jest od maja 2022 roku przez Tauron, dzięki czemu działania wolontariuszy mogła objąć także Śląsk.
– Każdy uśmiech w szpitalu, w trakcie często długiej i wyczerpującej terapii, przynosi małoletnim pacjentom nadzieję. Działanie klownów medycznych Czerwonych Nosków jest jak pocztówka ze słonecznych wakacji, na której odczytać można słowa otuchy – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – TAURON od lat angażuje się w inicjatywy wspierające służbę zdrowia na Śląsku, zarówno poprzez zakup konkretnego sprzętu czy remonty szpitalnych pomieszczeń, jak i przedsięwzięcia pomagające pacjentom w czasie hospitalizacji – dodaje prezes Szczeszek.
Grupa TAURON wspiera Fundację od 2022 roku, dzięki czemu klowni medyczni Czerwonych Nosków terapeutyzowali humorem już niemal 10 tysięcy dzieci w śląskich szpitalach. Czerwone Noski miały ponad 280 szpitalnych wizyt i ponad 30 wizyt na blokach operacyjnych, gdzie wstępu nie mają nawet rodzice.
– Pobyt w szpitalu wiąże się ze stresem, nudą i poczuciem braku wpływu na przebieg niezbędnych w procesie leczenia procedur medycznych. Uczestnicy programu "Supersprawni" poprzez udział w prowadzonych przez klownów medycznych warsztatach i finałowym przedstawieniu, koncentrują uwagę na nauce nowych umiejętności, odzyskują sprawczość i wiarę w siebie oraz pozytywny wpływ humoru na przyspieszenie procesu leczenia. Ten projekt, tak jak i inne realizowane od 1,5 roku działania Czerwonych Nosków na Śląsku, prowadzimy w partnerstwie z TAURON Polska Energia – mówi Marcin Dudek, dyrektor Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.
Fundacja Czerwone Noski od ponad 10 lat wspiera szpitalny ekosystem. Wszystkie programy fundacji łączy wspólne hasło: "W śmiechu nadzieja". Fundacja poprzez działania profesjonalnie przygotowanych klownów medycznych wspiera podmiotowość dzieci w szpitalach, przywracając najmłodszym uśmiech i poczucie sprawczości. Wspiera rodziców i personel medyczny w trudnych sytuacjach. Tworzy środowisko przyjazne szczęśliwemu dzieciństwu, by pobyt w szpitalu nie był dla dzieci i ich opiekunów traumatycznym przeżyciem.