WSS nr 4 z niemal 30-milionowym dofinansowaniem

Autor: w dniu 2025-07-08

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 z największym w swojej historii dofinansowaniem. Zwiększy się dzięki temu liczba łóżek dla pacjentów z problemami natury psychiatrycznej, ale to nie wszystko. 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 otrzymał prawie 30 milionów złotych z Ministerstwa Zdrowia na kompleksowy remont Centrum Zdrowia Psychicznego oraz zakup nowoczesnego sprzętu do terapii.

– Jest to największe dofinansowanie do inwestycji, jakie szpital kiedykolwiek pozyskał – mówi Mariusz Kokosza, dyrektor placówki. – Dzięki niemu będziemy mogli zwiększyć liczbę łóżek z 40 do 45 w Oddziale Psychiatrii i kupić sprzęt potrzebny do wprowadzenia najnowocześniejszych metod leczenia. Pacjenci będą mieli do dyspozycji komfortowe sale z węzłami sanitarnymi, poprawią się też warunki udzielania porad w Poradni Zdrowia Psychicznego. Trzeba również mieć na uwadze komfort pracy personelu. W całym kraju jest deficyt psychiatrów. Liczę na to, że lepsze warunki pracy i nowoczesne wyposażenie przyciągną nowych specjalistów do pracy w Centrum Zdrowia Psychicznego – dodaje Kokosza.

Centrum Zdrowia Psychicznego znajduje się w dwóch budynkach. C1 – wybudowanym w latach 60-tych XX wieku oraz C2 – powstałym w roku 1911. Ich remont pozwoli na zoptymalizowanie dotychczasowych pomieszczeń i zaaranżowanie w sposób bardziej funkcjonalny. Zmniejszenie liczby osób w salach – przekazuje szpital – zwiększy komfort pacjenta. Utworzonych zostanie 7 sal trzyosobowych, 4 sale czteroosobowe i 1 sala pięcioosobowa. Będą również 3 sale jednoosobowe z pełnym monitoringiem i jedna izolatka.

Psychiatria w Bytomiu z wielomilionowym dofinansowaniem

Specjaliści podkreślają, że opieka nad pacjentem chorym psychicznie musi uwzględniać również bezpieczeństwo wszystkich przebywających w Oddziale Psychiatrii osób, zwłaszcza kiedy chory jest pobudzony i nieświadomy swojego zachowania.

"Pomieszczenia, gdzie chorzy są izolowani będą wyposażone w taki sposób, by zapewnić chorym bezpieczeństwo (certyfikowane okładziny ścienne, drzwi, przystosowane łóżka), w pełni szanując jego prawa i godność – izolatki będą salami pojedynczymi, wyposażanymi w osobne węzły sanitarne, a pełen monitoring i bezpośrednie sąsiedztwo dyżurek personelu pozwoli na maksymalnie ograniczenie uciążliwości leczenia, w tym stosowania środków przymusu bezpośredniego" – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Poprawią się również, jak czytamy w oficjalnym komunikacie, warunki leczenia pacjentów Oddziału Dziennego Psychiatrii. Pomieszczenia do terapii będą bardziej przestronne, wyposażone w klimatyzację i niezbędny sprzęt, a ich układ będzie odzwierciedlał potrzeby Oddziału. Z kolei w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie mieści się Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, będzie więcej przestrzeni dla oczekujących na poradę pacjentów, a gabinetów przyjmujących specjalistów będzie więcej i będą one wyposażone w sposób umożliwiający realizację świadczeń na najwyższym możliwym poziomie.

– Bardzo ważną częścią tej inwestycji jest zakup sprzętu do nowoczesnych form leczenia – podkreśla Wojciech Sołtys, z-ca dyrektora ds. Centrum Zdrowia Psychicznego.

Będą to aparaty do: elektrowstrząsów, przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, biofeedback oraz fototerapii. Metody te pomagają regulować aktywność mózgu i są skuteczne m.in. w leczeniu lekoopornych depresji, psychoz czy zaburzeń lękowych. Metody te umożliwią potencjalizację stosowanych obecnie metod terapeutycznych, gwarantując chorym najwyższą skuteczność leczenia i znacznie skracając niezbędny czas ich hospitalizacji.

Skorzystają na tym również przyszłe kadry nabywające wiedzę w Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu. Już teraz CZP jest ośrodkiem szkolącym w ramach psychologii klinicznej, posiada również 12 miejsc specjalizacyjnych psychiatrii dorosłych.

Dotacja uwzględnia również zakup wyposażenia sal chorych (łóżek, szafek); gabinetów lekarskich, pielęgniarskich i psychologów (biurka, komputery, AGD do pomieszczeń socjalnych), sprzęt audiowizualny dla potrzeb terapeutycznych. Będą kupione także: wózki, pasy unieruchamiające, podnośnik pacjenta, kozetki, krzesła, taborety, alkomaty, panele przyłóżkowe aparat do znieczulenia, aparat EEG, aparat EKG, defibrylatory, kardiomonitory, pompa infuzyjna, ssaki elektryczne.

Inwestycję oszacowano na 29,2 miliona złotych. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Zdrowia z Funduszu Infrastruktury Strategicznej Funduszu Medycznego. Wkład własny szpitala to 292 tysiące złotych. Pierwsze prace (projektowe) zaczną się jeszcze w 2025 roku. Całość ma zakończyć się w roku 2029.

Źródło: UM Bytom