Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Akt oskarżenia przeciw 19 osobom. Chodzi o wyłudzenia

Autor: w dniu 2022-12-12

Wysyłali SMS-y z fałszywą informacją o niedopłacie za dostarczenie paczki, a pokrzywdzeni klikali w link i tracili dane logowania do swojego konta bankowego. W sprawie oskarżono dziewiętnaście osób.

Zarzuty obejmują między innymi działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dokonywali włamań do bankowości elektronicznej pokrzywdzonych poprzez wysyłanie pod określone numery telefoniczne osób zamieszkałych na terenie całej Polski, fałszywych wiadomości SMS. Każda z tych wiadomości SMS zawierała link odsyłający na podstawioną stronę odzwierciedlającą autentyczną stronę firmy kurierskiej InPost, a także treść sugerującą konieczność dokonania dopłaty w kwocie 0,50 zł. za np. dostarczenie paczki.

Na stronie internetowej kontrolowanej przez przestępców ofiary miały szansę zalogowania się do swojego banku. Kiedy użytkownik wpisywał login i hasło, przestępcy przejmowali kontrolę nad kontem użytkownika. W czasie gdy pokrzywdzony usiłował dokonać zapłaty za pośrednictwem bankowości internetowej, sprawcy wykorzystując uzyskany w opisany powyżej sposób login i hasło logowali się na "prawdziwej stronie" określonego banku i dopisywali zaufane urządzenia (najczęściej np. telefony komórkowe) do konta, po czym dokonywali zaboru z rachunków pokrzywdzonych środków pieniężnych.

Sprawcy ukradli w ten sposób kwotę niemal miliona złotych. 

Niezależnie od wyżej wskazanego działania sprawcy dysponując wyżej opisanymi dostępami i posługując się danymi pokrzywdzonych zaciągali lub usiłowali zaciągać także pożyczki bądź kredyty wprowadzając tym samym przedstawicieli wybranego banku w błąd co do dysponenta rachunku bankowego, a tym samym zamiaru spłaty zaciągniętego zobowiązania.