Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Alarm bombowy na dworcu w Katowicach. Zatrzymano podejrzanego

Autor: w dniu 2024-02-22

Katowiccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o wywołanie fałszywego alarmu bombowego na katowickim dworcu kolejowym.Odnotowane dziś zdarzenie było sporym utrudnieniem dla podróżnych.

20-latek telefonicznie powiadomił służby o podłożeniu materiału wybuchowego na dworcu w centrum Katowic. Obiekt został ewakuowany, a ruch pociągów wstrzymany. Policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego wraz z psami wyszkolonymi do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych sprawdzili dokładnie obiekt.

Alarm bombowy na dworcu w Katowicach. Zatrzymano 20-latka

Kilka minut przed godziną 8.00 na telefon alarmowy 112 zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że na katowickim dworcu kolejowym jest podłożona bomba. Zarządca obiektu podjął decyzję o ewakuacji pasażerów, zamknięciu dworca kolejowego i wstrzymania ruchu pociągów. Na miejsce zostali wysłani katowiccy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy OPP Katowice.

Na miejscu pracowali również policjanci grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego i przewodnicy z psami wyszkolonymi do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Ruch pociągów został wstrzymany na ponad 2 godziny. Policjanci bardzo skrupulatnie sprawdzili cały dworzec kolejowy i perony. Okazało się, że informacja o podłożeniu ładunku wybuchowego była fałszywa. Czynności na katowickim dworcu kolejowym zostały zakończone, a ruch pociągów przywrócony. Rozpoczęły się poszukiwania osoby odpowiedzialnej za to zamieszanie. Co się okazało?

Ewakuacja dworca w Katowicach. Ruch pociągów wstrzymany!

Policjanci równocześnie cały czas pracowali nad tym, aby ustalić tożsamość mężczyzny i go zatrzymać. Niezbędne działania zostały podjęte przez policjantów referatu ogniwa interwencyjnego katowickiej komendy. Jest to 20-letni mieszkaniec Torunia, który czasowo przebywa na terenie Katowic. Policjanci zabezpieczyli również jego telefon komórkowy. Obecnie z zatrzymanym mężczyzną trwają czynności procesowe.

Policja przypomina, że zgodnie z art. 224 a kodeksu karnego § 1 kto, wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.