Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ambulans dla otyłych we flocie WPR

Autor: w dniu 2022-12-28

Takiego pojazdu Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach nie miało dotąd w swojej flocie. Co go wyróżnia?

Ambulans ze specjalnymi noszami przystosowanymi do przewozu osób ważących nawet 300 kg został zakupiony przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach dzięki dotacji otrzymanej od Województwa Śląskiego. Środki te przeznaczono też na kupno piętnastu kardiomonitorów.

Ambulans dla osób otyłych kupiony dzięki dotacji

Na zakup ambulansu Województwo przeznaczyło 536 794 zł (WPR z własnych środków wyasygnowało 303 156 zł; całkowity koszt ambulansu to 839 950. zł brutto). Dotacja do kupna 15 kardiomonitorów wyniosła 1 313 206 zł (WPR z z własnych środków przeznaczyło 36 794 zł; łączny koszt zakupu tego sprzętu wynosi 1,35 mln zł brutto).

Co znajduje się w specjalistycznym ambulansie?

Karetką można przewozić pacjentów nawet o wadze przekraczającej 300 kg. Nosze mają nośność do 400 kg i specjalną konstrukcję, która pozwala na bezpieczne i wygodne dla pacjenta ich poszerzenie. Wnętrze ambulansu zostało zaprojektowane tak, aby szafki na leki i sprzęt medyczny zajmowały jak najmniej miejsca. Elementem wyposażenia jest specjalne krzesełko kardiologiczne, na – można to tak określić – podwoziu gąsienicowym. Dzięki temu transportowanie pacjenta po schodach, w budynkach, w których nie ma windy, jest ułatwione. W pogotowiach ratunkowych, jak czytamy w komunikacie WPR, opisywane karetki są coraz bardziej przydatne, bo przybywa pacjentów z otyłością olbrzymią.

WPR kolejną jednostką w kraju

Pierwszy specjalistyczny pojazd w Polsce nabyło Krakowskie Pogotowie Ratunkowe (w 2014 r.). W województwie śląskim takim ambulansem dysponuje Bielskie Pogotowie Ratunkowe (od 2018 r.). Taka karetka ma masę własną powyżej 3,5 t. Dlatego do jej prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii C.

Podobnie jak w przypadku "zwykłych" karetek, tak i w tym na pojazd bazowy wykonawca daje 24-miesięczną gwarancję. W tym czasie wszystkie naprawy i wymiany eksploatacyjne wykonuje dostawca ambulansu, spółka Zeszuta. Gwarancja na zabudowę medyczną opiewa na 36 miesięcy, na powłoki lakiernicze – 24 miesiące, a na tzw. blachę, czyli perforację mechaniczną – 144 miesiące.

Dzięki wsparciu Województwa Śląskiego przybyło nam 15 kardiomonitorów. Województwo przekazało na zakup 1 313 206 zł. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach ze środków własnych wyasygnowało 36 794 zł.

Źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe