Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Centrum Czterech Żywiołów powstanie w Tarnowskich Górach

Autor: w dniu 2022-12-28

Centrum Czterech Żywiołów powstanie w budynku maszynowni. Taka inwestycja realizowana jest w Tarnowskich Górach.

Na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach trwa remont niezagospodarowanego jak dotąd budynku, który w przyszłości miałby pełnić zupełnie nową, innowacyjną i edukacyjną funkcję.

Centrum Czterech Żywiołów – co będzie oferować?

Wzrost liczby turystów, a także współpraca z partnerami (GZM, Veolia, Politechnika Śląska) pozwalają otworzyć drzwi do nowych inwestycji. W wolnostojącym budynku byłej maszynowni trwa remont, którego efektem będzie nowoczesne Centrum Czterech Żywiołów.

– Nazwa jest na razie robocza, bo koncepcja też dopiero się tworzy. Jak widać na zdjęciach, pomysłów jest kilka. Na pewno będzie to miejsce, w którym będziemy opowiadać o innowacyjności i edukować w temacie ekologii – mówi Zbigniew Pawlak, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Dodaje równocześnie, że remont maszynowni powinien zakończyć się jesienią 2023 r. (to tzw. ścieżka edukacyjna organizowana w ramach trwającej Akademii Wodnej firmy Veolia). Szczegóły poznała reporterka Radia Piekary Gabriela Kokott-Drzyzga.

-To będzie centrum nowoczesnych technologii. Taka dywersyfikacja naszej oferty. Mamy światowe dziedzictwo podziemne, mamy ekspozycję historyczną, mamy skansen, mamy kolejkę, będziemy mieli centrum żywiołów – jako dodatkowy element. Będą w nim zainstalowane pewne elementy związane z ekologią – wodą, oszczędzaniem energii, segregacją śmieci, z tym, co nieoczywiste dla turysty. Dlaczego w kopalni? Bo kopalnie też wpływały negatywnie, mimo że jest to nasze dziedzictwo, tożsamość, ale kopalnie wywierały negatywny wpływ na środowisko, otoczenie – mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Cała narracja dot. wody, ziemi, ognia i powietrza nie zmieści się w jednym budynku, dlatego w planach jest budowa kolejnego. To perspektywa min. czterech najbliższych lat. Jak na kopalnię przystało, obiekty połączą się ze sobą w podziemiach.