Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowoczesny angiograf w sosnowieckim szpitalu

Autor: w dniu 2022-12-28

Nowoczesny sprzęt medyczny pozwoli znacznie dokładniej odzwierciedlić stan naczyń krwionośnych pacjenta i będzie przydatny w przypadku niektórych zabiegów medycznych.

Nowo zainstalowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu angiograf sufitowy o wartości niespełna 4,5 miliona złotych, który został zakupiony z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego jest – jak informują przedstawiciele placówki – łatwym w obsłudze urządzeniem, którego szerokie możliwości pozwalają sprostać najnowszym wymaganiom angiografii i małoinwazyjnych zabiegów naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem radiologii zabiegowej i chirurgii naczyniowej.

Nowoczesny angiograf wspomaga skuteczne leczenie

Zastosowane w urządzeniu innowacyjne technologie sprzętowe i programowe umożliwiają połączenie inteligentnych rozwiązań i łatwości obsługi, pozwalając z jednej strony na zwiększenie produktywności, z drugiej – na uzyskiwanie lepszych rezultatów klinicznych.
-Cieszę się, że kolejna inwestycja ze środków Urzędu Marszałkowskiego w tym roku ma miejsce w tym szpitalu. Trwający od 2020 wielomilionowy projekt dotyczący modernizacji bloku operacyjnego neurochirurgii, a teraz zakup nowego angiografu z całą pewnością przyczyni się do poprawy jakości udzielanych świadczeń i będzie to miało bezpośrednie przełożenie na pacjentów – dodaje Anna Jedynak, wicemarszałek województwa śląskiego.

Nowy angiograf zastąpił stary, już wysłużony. Jego zakup stał się możliwy dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego.

-Sprzęt, który został zastąpiony nowym służył pacjentom naszej placówki przez 11 lat. Dzięki niemu wykonano niemal 6000 zabiegów. Jest to technologiczny skok o dekadę w kwestii jakości i innowacyjności przeprowadzanych zabiegów z użyciem angiografów. Z całego serca dziękuję Pani Marszałek Annie Jedynak i Panu Marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu za umożliwienie zakupu i przekazaniu środków na ten cel. Aparat będzie głównie wykorzystywany przez zespół chirurgów naczyniowych, również do realizacji ministerialnego projektu endowaskularnego leczenia udaru mózgu (trombektomia) – dodaje Krzysztof Bestwina, Dyrektor Naczelny WSS5.
Co zapewnia angiograf i czym ten nowy różni się od swojego poprzednika? Różnice są znaczące, między innymi dlatego, że pacjent nie musi otrzymywać kontrastu, na który wiele osób jest uczulonych.
-Angiografia to badanie oparte na medycznej technice obrazowania, pozwalające na wizualizację wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów w ciele, z koncentracją na układzie krwionośnym: żyłach, tętnicach oraz komorach serca. Badanie wykonane najnowszej generacji urządzeniem teraz może zostać przeprowadzone dzięki zastąpieniu popularnego środka kontrastującego – dwutlenkiem węgla, wyłączając konieczność stosowania środka kontrastowego do żył pacjenta uczulonego na ten preparat, a następnie obrazowanie przy użyciu metod opartych o techniki wykorzystujące w znacznie mniejszej ilości promieniowanie rentgenowskie. Za pomocą angiografii ocenić można stan naczyń praktycznie w całym ciele: od badań krążenia mózgowego, przez naczynia krwionośne w obrębie głowy, tętnice szyjne, krążenie krwi w płucach, w tętnicach wieńcowych (angiografia wieńcowa, koronarografia), a także naczyniach w jamie brzusznej. – podkreśla Krzysztof Szaniewski, p.o. Dyrektora ds. Medycznych.
Ponadto dzięki nowoczesnym rozwiązaniom urządzenia możliwe jest wykonanie wirtualnego skanu 3D pacjenta wraz z możliwością planowania zabiegu na modelu komputerowym, znacząco skracając tym czas zabiegu, zwiększając produktywność operatorów i minimalizując odczuwalny dyskomfort pacjentów.
Źródło i zdjęcie: WSS nr 5 w Sosnowcu