Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Autobusy PKM Katowice będą zasilane prądem z fotowoltaiki

Autor: w dniu 2023-10-23

Instalacja fotowoltaiczna będzie zasilać elektryczne autobusy znajdujące się w taborze PKM Katowice. Firma, która ma zająć się realizacją projektu, powinna uporać się z zadaniem w ciągu czterech miesięcy.

Umowa na zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej w PKM Katowice jest już podpisana. Projekt przygotuje Votre Project – firma wybrana w ogłoszonym pod koniec sierpnia przetargu. Oznacza to, że w najbliższej przyszłości ekologiczne autobusy będą korzystały z kolejnego, zielonego źródła energii.

– Ciągle modernizujemy tabor autobusowy jeżdżący w PKM Katowice, tak by był on jak najbardziej ekologiczny, ale też komfortowy dla podróżnych. Normę EURO 6 spełnia już ponad 50% pojazdów, normę EEV ponad 30% pojazdów. W lipcu br. na trasę wyjechały ostatnie z 22 zamówionych za 50 mln zł autobusów z napędem hybrydowym, a nowoczesne i wygodne pojazdy mogą wpływać na decyzje mieszkańców dotyczące wyboru środka lokomocji – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – 20 autobusów PKM posiada napęd elektryczny i m.in. do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z instalacji, która zostanie teraz zaprojektowana – dodaje prezydent.

Fotowoltaika na dachach zajezdni PKM Katowice

Instalacja fotowoltaiczna w PKM Katowice będzie miała moc około 500 kW, a razem z nią ma powstać magazyn energii o mocy około 250 kW i pojemności około 900 kWh. Panele fotowoltaiczne będą rozmieszczone na dachach budynków zajezdni i administracji w PKM Katowice. Wyprodukowany przez instalację prąd ma być wykorzystywany do bieżącej działalności – w tym m.in. do ładowania autobusów. Dodatkowo wykonawca przygotuje projekt techniczny i wykonawczy modernizacji stacji transformatorowej z rozdzielnią, układami zabezpieczeń elektroenergetycznych oraz dostosowaniem ich do współpracy z nowymi instalacjami. Farma fotowoltaiczna ma być bezobsługowa. Jednocześnie będzie możliwa bieżąca kontrola parametrów i zdalne sterowanie urządzeniami.

Do przetargu stanęły dwie firmy

PKM planowało przeznaczyć na projekt 61,5 tys. zł. Do przetargu stanęły dwie firmy. Pierwsza zadeklarowała wykonanie zadania za prawie 85,5 tys. zł., natomiast Votre wskazało kwotę 60,5 tys. zł. Projekt powstanie w 4 miesiące od podpisania umowy. Kolejnym etapem będzie wyłonienie firmy, która zrealizuje projekt.

– PKM Katowice podąża za najnowszymi trendami w kwestii transportu. W ostatnim czasie na trasy wyjechały autobusy hybrydowe, w naszej flocie mamy także autobusy elektryczne. Inwestujemy w nowoczesne ładowarki. Teraz przyszedł czas na instalację fotowoltaiczną, aby móc wykorzystywać prąd w niej wytworzony do naszych bieżących potrzeb. Pozwoli to nam zaoszczędzić i móc dalej inwestować w kolejne nowoczesne systemy, które usprawnią transport – podkreśla Roman Urbańczyk, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach.

Fot. Kamil Kalkowski

Ekologia w transporcie w PKM Katowice

Łącznie PKM Katowice posiada już 42 pojazdy zasilane inaczej niż jedynie silnikiem spalinowym. Przewoźnik od 2019 r. ma w swojej flocie autobusy elektryczne. Do ładowania pojazdów elektrycznych służą ładowarki, które znajdują się w bazie PKM. Kolejna, o mocy 200 kW, ma powstać w przyszłym roku na osiedlu Tysiąclecia – jej koszt to 1,9 mln zł. W ostatnim czasie za kwotę 50 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach programu "Poprawa jakości środowiska naturalnego oraz zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego poprzez zakup autobusów hybrydowych dla PKM Katowice Sp. z o. o." zakupione zostały 22 autobusy hybrydowe. Wykorzystują one zalety dwóch napędów – elektrycznego i spalinowego, aby jak najefektywniej korzystać z nich w trakcie jazdy. Większość pojazdów jest wyposażona także w inne w udogodnienia, takie jak ładowarki USB, Wi-Fi, klimatyzację i elektroniczne tablice informacyjne. Dodatkowo w PKM Katowice już niedługo pojawi się 8 autobusów zasilanych gazem. Oprócz tego ponad połowa floty spełnia także najwyższe wymagania normy Euro 6.

Farma fotowoltaiczna, która ma powstać w PKM Katowice pozwoli na znaczne oszczędności, dzięki czemu spółka będzie mogła inwestować w kolejne nowoczesne pojazdy i udogodnienia dla pasażerów.