Teraz gramy:

Title

Artist
Background

PKM Katowice z nową kampanią skierowaną do kobiet

Autor: w dniu 2023-05-22

"Dziewczyny za kierownice w PKM Katowice!" to hasło nowej kampanii rekrutacyjnej, która ma zachęcić kandydatki do pracy w PKM Katowice. Przewoźnik chce pokazać, że praca kierowcy jest również zajęciem dla Pań. 

PKM Katowice chce, poprzez organizowaną przez siebie kampanię, obalić mit, że prowadzenie autobusu wymaga dużo siły, pojazdy są przestarzałe i niewygodne, a oprócz prowadzenia autobusu trzeba jeszcze zmieniać ciężkie koła, czyścić, tankować, poza tym trzeba pracować w weekendy i święta.

Dziewczyny za kierownice w PKM Katowice

Praca polegająca na obsłudze autobusu w XXI wieku wygląda, co podkreślają przedstawiciele PKM Katowice, zupełnie inaczej. Coraz częściej za kierownicami tak dużych pojazdów można także ujrzeć… panie.

– W przedsiębiorstwie pracuje obecnie około 500 kierowców, z czego 29 to kobiety, a ich liczba z roku na rok rośnie. Wiele osób myśli, że praca kierowcy autobusu jest typowo męskim zajęciem – a to nieprawda. Wiele czynników przemawia za tym, że to właśnie kobiety mogą u nas znaleźć pracę, która pomoże im pogodzić życie osobiste i pracę. Nasz tabor jest bardzo nowoczesny, dzięki czemu prowadzenie autobusu jest co najmniej tak komfortowe, jak samochodu osobowego. Od niektórych pań, które kierują autobusami słyszałem, że nawet bardziej – przekonuje Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice.

Co ma przemawiać za pracą w PKM Katowice?

PKM Katowice, jak przekonują przedstawiciele firmy, pomaga swoim pracownikom łączyć pracę z życiem prywatnym. Dla wielu osób dużym ułatwieniem może być to, że praca nie odbywa się w sztywno określonych godzinach. Często można dopasować ją do własnych potrzeb i innych zobowiązań. Jest to szczególnie przydatne w przypadku rodziców, którzy muszą opiekować się dziećmi. Harmonogram pracy można także dopasować do własnych preferencji – niektórzy kierowcy lubią, kiedy codziennie wyjeżdżają na inną linię, bo nie lubią stagnacji. Chętni mogą też dostać swoją stałą linię.

Sam tabor katowickiego PKM-u jest nowoczesny i łatwy w obsłudze. Autobusy mają automatyczną skrzynię biegów czy wspomaganie kierownicy. To sprawia, że mit dotyczący tego, że kierownicą odnajdą się tylko mężczyźni, przestaje być aktualny. Dodatkowo kierowca autobusu w PKM Katowice odpowiada tylko za prowadzenie autobusu. Pracami serwisowymi zajmuje się z kolei personel techniczny, który każdy autobus po przyjeździe z trasy sprawdza, sprząta, dokonuje koniecznych napraw, przeglądów czy wymiany opon. Kierowca jedynie uruchamia silnik i rusza w drogę.

Coraz więcej kobiet w PKM Katowice

Obecnie w PKM Katowice pracuje 29 kobiet, które prowadzą autobusy. Wśród nich są panie zarówno starsze, jak i młodsze, oraz takie, które zmieniły dotychczasową ścieżkę kariery. Niektóre z nich prawo jazdy kat. D zrobiło, będąc już po 40. urodzinach. Nie brakuje również tych, które wprawdzie ukończyły studia, ale zdecydowały się na to, by siąść "za kółkiem". Dla innych praca kierowcy była sposobem na to, by ułożyć sobie życie po perypetiach związanych na przykład z rozwodem. Wśród kierowców jest matka kilkorga dzieci.

Jak można zostać kierowcą autobusu?

Najważniejsze jest to, by mieć prawo jazdy kat. B oraz chęć do prowadzenia większych pojazdów. PKM Katowice pomaga zorganizować kurs na prawo jazdy kat. D, który jest współfinansowany. Natomiast jeśli ktoś już ma takie prawo jazdy, wtedy organizowany jest przyspieszony kurs kwalifikacji zawodowej, który również jest częściowo finansowany przez przewoźnika. Takie uprawnienia są przyznawane na całe życie, nie tylko na czas pracy w PKM-ie.

Dziewczynyzakierownice.pl

Aby przybliżyć założenia kampanii, stworzono serwis internetowy  dziewczynyzakierownice.pl, gdzie zawarte są szczegółowe informacje, a także odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Przez stronę można nawet wysłać CV… bez posiadania gotowego dokumentu! Strona jest wyposażona w specjalny generator CV, gdzie w odpowiednich polach wpisuje się wymagane informacje. Po kliknięciu przycisku "wyślij" aplikacja trafia prosto do działu kadr PKM Katowice, który już następnego dnia zaczyna analizować zgłoszenie. Kolejnym krokiem jest kontakt telefoniczny i umówienie na rozmowę z kandydatem.

Kampania reklamowa na autobusach

Jako billboardy reklamowe wykorzystano, a jakże, autobusy. Przypominają o tym, że można aplikować do pracy. Filmy reklamowe są też opublikowane na przywołanej wyżej stronie internetowej. Powstały, by odczarować wiele mitów na temat pracy kierowcy autobusu. Warto dodać, że to jeszcze nie koniec – już niedługo ma wystartować kolejny etap kampanii.