Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Awaria ŚKUP. Podjęto decyzję w sprawie biletów

Autor: w dniu 2023-02-10

Kupno biletów, w związku z atakiem hakerskim na system ŚKUP, jest możliwe tylko przy pomocy zewnętrznych serwisów internetowych. Nie wiadomo było dotąd, jakie decyzje podjęto w zakresie opłat za bilety. Rozwiano te wątpliwości. Sprawa została przegłosowana przez gminy wchodzące w skład GZM. 
Kupowanie biletów na przejazdy środkami ZTM jest utrudnione, ale jak utrzymuje zarząd, kursowanie autobusów, trolejbusów i tramwajów nie jest zakłócone. Kursy realizowane są niemal w 100 procentach, co nie odbiega od poziomu ich realizacji przed awarią systemu ŚKUP.

Awaria ŚKUP – co z biletami?

Zarząd Transportu Metropolitalnego utrzymuje, że do momentu pojawienia się problemów z systemem ŚKUP większość pasażerów korzystała z tym systemów, których nie objęła awaria. Blisko połowa wszystkich pasażerów nadal zaopatruje się w bilety papierowe. Dodatkowo około 34 procent pasażerów korzystało z aplikacji mobilnych w celu zakupu biletu.

Bilety wieloprzejazdowe

Pakiety biletów wieloprzejazdowych stanowią 0,12 % wszystkich kupowanych biletów. Niestety, w wyniku awarii bilety te zostały zawieszone. Nie wydarzy się jednak sytuacja, w wyniku której posiadacze tych biletów w ostatecznym rozrachunku zapłacą za przejazdy więcej. Będą się oni mogli ubiegać o zwrot różnicy w kosztach. Pakiety tych biletów ważne są pół roku. Ich ważność zostanie wydłużona o czas awarii. Jeśli pasażerowie nie zdążą ich wykorzystać, za niewykorzystane bilety otrzymają zwrot. Więcej szczegółów na stronie internetowej ZTM.

Bilety miesięczne

Co ważne, zakupione bilety długookresowe są cały czas honorowane. Osoby, które posiadają na swoich kartach ŚKUP zakodowane ważne bilety długookresowe, podróżują na ich podstawie za okazaniem karty ŚKUP. ZTM wprowadził również alternatywne sposoby zakupu nowych biletów okresowych.

Nie ma podstaw do darmowych przejazdów

W tym momencie nie ma podstaw, jak informuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, do wprowadzenia darmowych przejazdów w komunikacji miejskiej. Potwierdzili to przedstawiciele gmin – w wyniku przeprowadzonych konsultacji większość z nich opowiedziała się przeciwko temu rozwiązaniu. 

"Pamiętajmy, że bezpłatne przejazdy dla pasażerów nie oznaczają, że organizacja komunikacji miejskiej jest darmowa. Według naszych szacunków koszt bezpłatnych przejazdów to ok. 600 tys. zł. dziennie mniej na utrzymanie komunikacji miejskiej. Kwoty tego rzędu wymagają nowelizacji budżetu GZM, na którą musi się zgodzić Zgromadzenie Metropolii, złożone z przedstawicieli wszystkich 41 gmin. W efekcie straty te i tak byłyby pokryte ze środków przeznaczonych na realizację innych, ważnych dla mieszkańców Metropolii celów.  Za wszelkie niedogodności wynikłe z awarii pasażerów przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość" – czytamy w komunikacie.