Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Badanie stóp dzieci i młodzieży. Rusza pilotaż programu

Autor: w dniu 2023-01-20

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 9 stycznia. Ma wejść w życie 14 dni po tej dacie. Co zakłada?

Pilotażowy program obejmujący maksymalnie 1500 osób w wieku od 5 do 16 roku życia ma za zadanie wykazać efektywność wykrywania postaw postawy u młodych osób poprzez manualne, podoskopowe i komputerowe badanie stóp.

Badanie stóp dzieci i młodzieży

Równie ważne co badanie stóp jest planowanie dalszych działań, które mają sprzyjać dalszym działaniom fizjoterapeutycznym. Dwuletni program ma finalnie przynieść odpowiedź na pytanie o to, czy metody diagnostyczne sprzyjają temu, by wykrywać wady postawy u dzieci i młodzieży.

-Teraz jesteśmy na etapie ogłoszenia konkursów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie ośrodki rehabilitacyjne w naszym regionie są do tego przygotowane. Musimy poczekać na ogłoszenie, które przychodnie wejdą w pilotaż tego programu – mówi posłanka Barbara Dziuk.

Dlaczego badanie stóp osób w młodym wieku jest ważne? Otóż ma duży wpływ na postępowanie w przypadku wad postawy.

-Od stóp rozpoczynają się problemy kręgosłupa i całego układu kostnego, bo nogi niosą nas całe życie. Nogi muszą być zadbane od strony technicznej, żeby właściwa ich postawa, ale musimy też zwracać uwagę na stopę cukrzycową – dodaje poseł Dziuk.


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.