Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Będą rozdawać sadzonki. Kolejna edycja akcji #sadziMY

Autor: w dniu 2024-04-11

Nadleśnictwa będą rozdawać sadzonki. Wszystko w ramach szóstej edycji ogólnopolskiej akcji #sadziMY. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion drzewek.

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY – wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, w tym w Nadleśnictwie Świerklaniec.

Kolejna edycja akcji #sadziMY

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

– Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Działania podejmowane będą także, w godzinach 9:00-17:00, przy budynku Nadleśnictwa Świerklaniec. Wszystko po to, by zaangażować społeczeństwo w aktywną działalność na rzecz polskiego leśnictwa i ochrony przyrody.

– W piątek będziecie mogli Państwo odebrać bezpłatne sadzonki. Zapraszamy do nadleśnictwa. Będziecie Państwo mogli zabrać sadzonkę świerka pospolitego. Oczywiście udzielony będzie instruktaż, jak to posadzić – zachęca Justyna Grzeszczyk, rzeczniczka Nadleśnictwa Świerklaniec.

Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed ich wysuszeniem. Godziny rozdawania sadzonek w innych nadleśnictwa najlepiej wcześniej sprawdzić.

Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.