Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bieg Bohaterów i 19. Silesia Półmaraton coraz bliżej

Autor: w dniu 2024-04-25

1 maja 2024 roku Województwo Śląskie i miasto Katowice staną się po raz kolejnym gospodarzem wyjątkowego wydarzenia biegowego. Tego dnia odbędzie się 4. edycja Biegu Bohaterów, która stanie się okazją do świętowania 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Biegacze pokonają prawie 6-kilometrową trasę startując w dedykowanych niebieskich koszulkach zawierające akcenty barw narodowych i elementy nawiązujące do Unii Europejskiej. Wraz z nimi na trasę wyruszą uczestnicy 19. edycji Silesia Półmaratonu, którzy wystartują w żółtych koszulkach.

Trasa półmaratonu poprowadzi uczestników malowniczymi zakątkami Katowic. Start nastąpi ze Strefy Kultury, a następnie biegacze pobiegną przez Dolinę Trzech Stawów, słynny Nikiszowiec i wrócą do centrum, gdzie przy siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zlokalizowano metę. Na trasie nie zabraknie okazji do podziwiania turystycznych perełek miasta, m.in. Muzeum Śląskiego i kościoła św. Jadwigi w Szopienicach.

Czeka nas międzynarodowe wydarzenie sportowe. Wśród uczestników są biegacze z tak odległych krajów jak Kolumbia, Bangladesz, Azerbejdżan, ale również Irlandii czy Szwecji. Najstarszym biegaczem będzie 89-letni katowiczanin, dla którego będzie to już szósty Silesia Półmaraton. Najmłodszym uczestnikiem Biegu Bohaterów jest 5-letni tyszanin, który wystartuje wraz z tatą i starszym o dwa lata bratem.

Fot. Adam Złotorowicz

Podczas gdy Bieg Bohaterów to prawdziwie rodzinne wydarzenie biegowe w sportowej atmosferze, na trasie 19. edycji Silesia Półmaraton o zwycięstwo powalczą wyczynowi zawodnicy. Nowa trasa
z atestem World Athletics zwróciła uwagę doświadczonego zawodnika ze Szwecji – Davida Nilsson który w tym roku dwa razy pobiegł poniżej 63 minut. Ciekawie zapowiada się rywalizacja kobiet, gdzie o zwycięstwo mogą powalczyć Beata Popadiak z Krakowa i kielczanka Anna Pawlikowska.

– Dla wszystkich nas ważne jest, by promować aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia. Dystans półmaratonu często stanowi wspaniałą inspirację do podjęcia wysiłku i rozpoczęcia regularnych treningów biegowych, które później mogą przerodzić się w starty na królewskim dystansie 42 km i 195 m. Bieg to najprostsza forma ruchu. Biegać można długie lata co potwierdza fakt, że najstarszy zawodnik, który podejmie wyzwanie na dystansie półmaratonu ma 89 lat! Pan Eugeniusz, katowiczanin pobiegnie z numerem 4742, wypatrujmy i dopingujmy go na trasie – mówi Bohdan Witwicki, inicjator i organizator Silesia Półmaratonu, a także prezes fundacji Silesia Pro Active, aktywnie wspierający promocję zdrowego trybu życia i sportu w regionie.

Głównym Partnerem 4. Biegu Bohaterów oraz 19. Silesia Półmaraton jest Województwo Śląskie, a miastem gospodarzem – Katowice.