Inwazja węży w Muzeum Górnośląskim. To kolejna odsłona wyjątkowej wystawy
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-04-25
Już niedługo dostępna dla zwiedzających Muzeum Górnośląskie w Bytomiu będzie gigantyczna wystawa interdyscyplinarna z wężem w roli głównej. To kontynuacja cyklicznej ekspozycji ukazującej zwierzęta przeklęte.
Już 26 kwietnia otwarta zostanie w Muzeum Górnośląskim wystawa pod nazwą "Zwierzęta przeklęte. Wąż", jednak pierwsze oprowadzanie zostanie zorganizowane 28 kwietnia o godzinie 13.00. Na ekspozycji zobaczyć będzie można modele wszystkich węży występujących w Polsce, poznać wizerunki i symbolikę tych zwierząt zarówno w tradycjach ludowych, medycynie i farmacji oraz w dziełach sztuki, literaturze, religii, a także w zabytkach archeologicznych. Wystawę można będzie zwiedzać do końca roku.
"Zwierzęta przeklęte. Wąż" – wystawa w Muzeum Górnośląskim
Wąż jako zwierzę od zawsze, jak opisuje Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ekscytował człowieka. Jego charakterystyczny wygląd, sposób poruszania się, jadowitość niektórych gatunków, a także sposób, w jaki poluje – nie tylko intryguje i wywołuje skrajne emocje, ale też jest motywem wykorzystywanym w literaturze, malarstwie, ikonografii, czy popkulturze.
"Wijący się gad to jeden z najbardziej charakterystycznych i najpopularniejszych symboli w kulturach świata, wywołujący zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia" – opisuje w swoich mediach społecznościowych Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Na ekspozycji zwiedzający zobaczą modele wszystkich węży występujących w Polsce, ich typów uzębienia, dermoplasty mamby czarnej i żmii nosorogiej czy szkielet węża dusiciela. Chętni poznają wizerunki i symbolikę tych zwierząt w tradycjach ludowych, medycynie i farmacji, w dziełach sztuki, literaturze i religii, a także w zabytkach archeologicznych.
Wystawa dostępna będzie dla chętnych w dniach 26 kwietnia – 31 grudnia 2024, jej kuratorami są dr Roland Dobosz i Adam Larysz, zaś współkuratorami: Beata Badura, Agnieszka Bartków, dr Joanna Lusek i dr Daria Misiak.
Więcej informacji w mediach społecznościowych: