Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bombowa niespodzianka. Na miejscu policjanci

Autor: w dniu 2023-09-27

Od II wojny światowej minęło już kilkadziesiąt lat, jednak pozostałości konfliktu odnajdowane są co jakiś czas w różnych częściach kraju. Najczęściej lokalizuje się je podczas prac ziemnych. Tak jest również w tym przypadku.

Robotnicy wykonujący prace ziemne wykopali kilka nabojów armatnich pochodzących z czasów II wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zabezpieczają obecni na miejscu policjanci, którzy oczekują na przyjazd saperów.

Niewybuchy odnalezione w trakcie prac. Miejsce zabezpiecza policja

Dzisiaj około godziny 9:30 Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Żorach otrzymał zgłoszenie, iż podczas prac ziemnych na ulicy 11 Listopada pracownicy zauważyli kilka niewybuchów.

Przybyły na miejsce policjant rozpoznania pirotechnicznego potwierdził, że to naboje do armaty przeciwpancernej kalibru 45 milimetrów, pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej.

Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego na miejscu będą obecni policjanci. Niewykluczone, że saperzy – jak informuje asp. Marcin Leśniak z żorskiej policji – przybędą dopiero jutro.

Co zrobić, gdy znalazłeś niewybuch?

Trzeba pamiętać, o czym przypominają policjanci, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.

Ktoś zabrał niewybuchy do lasu

W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi, czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego. Znalezionych niewybuchów kategorycznie nie wolno:

  • podnosić,
  • odkopywać,
  • przenosić,
  • wrzucać do ogniska itp.

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub wybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

Informując Policję, precyzyjnie określ miejsce odnalezienia, wygląd, ogólne gabaryty i ilość znalezionych przedmiotów.