Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytom ma swój panteon. Upamiętnia ważne postaci z historii miasta

Autor: w dniu 2024-05-31

Panteon Górnośląski opowiada historię Górnego Śląska, ale okazuje się, że Bytom także zapragnął przybliżyć sylwetki tych, którzy na stałe zapisali się w dziejach miasta. Można poszerzyć wiedzę, odwiedzając wystawę plenerową. 

770 urodziny Bytomia stają się okazją do przedstawienia mieszkańcom najważniejszych postaci, które na stałe zapisały się w historii miasta. Wśród nich byli piastowscy książęta, działacze miejscy, architekci i budowniczowie miasta, historycy, artyści oraz sportowcy i duchowni. To właśnie sylwetki 26 najwybitniejszych bytomian zaprezentowane zostały na plenerowej wystawie "Panteon bytomski" przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bytomiu. Wystawę można oglądać na ul. Dworcowej w rejonie pl. Wolskiego.

– Jubileuszowe obchody 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi to doskonała okazja, aby przybliżyć mieszkańcom postacie, które dzięki swoim dokonaniom zasłużyły się miastu – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia. – Wśród nich jest oczywiście książę Władysław opolski, który nadał w 1254 roku prawa miejskie Bytomiowi, ale również m.in.: Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Georg Brüning, Ewa von Tiele-Winckler, Adam Didur czy znani sportowcy – Józef Wiśniewski czy Edward Szymkowiak. Warto poznać ich historię życia i dokonania, dzięki którym Bytom stał się sławny w kraju i Europie – podkreśla wiceprezydent Adam Fras.

Kowalski: Trzeba się upominać o Kutza, tak samo jak trzeba się upominać o wiele innych postaci

26 wybitnych bytomian

Na 26 planszach opracowanych przez Sebastiana Woźniaka – pracownika Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej MBP w Bytomiu oraz dr Sebastiana Rosenbauma – pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, pojawiły się postacie z każdej epoki od średniowiecza, gdy miasto otrzymało prawa miejskie aż do XXI wieku. Wśród nich są nie tylko książęta: Władysław opolski – założyciel Bytomia i jego syn Kazimierz bytomski, ale również Franz Gramer – autor pierwszej kroniki poświęconej miastu, ks. Józef Szafranek – działacz społeczny i polityczny, znani muzycy i kompozytorzy: Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Heinrich Schultz-Beuthen, Thomas Cieplik oraz Witold Szalonek.

Na planszach nie mogło również zabraknąć znanych architektów, działaczy społecznych i narodowych, lekarzy, poetów, literatów, twórców najważniejszych instytucji w mieście, jak: ks. Norbert Bończyk, Paul Jackisch, Karl Seiffert, Franz Landsberger, Michał Wolski, Adam Didur, Władysław Studencki oraz Max Tau. W bytomskim Panteonie znaleźli się także działacze podziemia niepodległościowego: Ewa Szumska oraz Piotr Woźniak, założycielka szkół, fundatorka kościołów oraz właścicielka wielu zakładów przemysłowych Johanna hrabina Schaffgotsch von Schomberg-Godulla, twórczyni ośrodka Ostoja Pokoju w Miechowicach Ewa von Tiele-Winckler, nadburmistrz Georg Brüning, pierwszy powojenny prezydent Bytomia Piotr Miętkiewicz, gwiazda polskiego bigbitu Karin Stanek, a także znani sportowcy: Wacław Kuchar, Józef Wiśniewski i Edward Szymkowiak.

Fot. Hubert Klimek

Biogramy opracowane na podstawie wielu źródeł

W przygotowanie wystawy "Panteon bytomski" Miejska Biblioteka Publiczna zaangażowała historyków, osoby związane z bytomską kulturą, sportem i promocją, ale również korzystała z materiałów pochodzących z polskich i niemieckich instytucji oraz zbiorów prywatnych. Autorzy przy tworzeniu ekspozycji wykorzystali nie tylko dostępne materiały źródłowe, ale również skorzystali z bogatych zasobów archiwów, m.in.: Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Archiwum Państwowego w Katowicach i Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, bibliotek: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Studenckiego w Bytomiu, Zentralbibliothek w Zurychu, Goethe-Universitätet Frankfurt am Main, muzeów, w tym: Muzeum Śląskiego w Katowicach, Stiftung Haus Obwerschlesien w Ratingen czy Architekturmuseum der Technischen Universitätet w Berlinie oraz zbiorów prywatnych m.in. dr Małgorzaty Kaganiec, Stefana Papierowskiego, Floriana Seifferta, rodziny Władysława Studenckiego oraz klubu sportowego GKS Czarni Bytom.

Wystawę na ul. Dworcowej (w rejonie pl. Wolskiego) będzie można oglądać do 31 lipca 2024 roku. Wystawa zostanie następnie przeniesiona do pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu – Miechowicach.

Źródło i zdjęcie: UM Bytom